Mít červené rty vždy znamenalo mít hlas a sílu, věřit v sebe a v budoucnost. Nebát se být sama sebou. A stejné poselství si rudá ikona nese dodneška. Rudé rty nosí sebevědomé feministky a souvisí i s hnutími, které upozorňují na násilí páchaném na ženách. Červená rtěnka jako právo říct ‚ano‘ i ‚ne‘, hraniční čára, o jejímž překročení smíte rozhodnout jen vy sama. Zároveň s sebou rudé rty pořád nesou ženskost v tom nejlepším slova smyslu.

„Červená rtěnka je pro mě synonymem dospělosti a odvahy. Proč? Do vyrazné červené rtěnky musíte dospět v hlavě. Jinak budete stále řešit, co si o vás kdo myslí a kdo vám co řekne. Budete se ptát a pochybovat, jestli je pro vás rtěnka vůbec vhodná. Teprve až si budete rudou rtěnku nanášet stejně samozřejmě jako jelení lůj, jste v ‚klubu červené rtěnky‘," říká jedna z našich nejnámějších vizážistek Lucia Hrušková Gibodová. Stát se právoplatnou členkou ‚klubu červené rtěnky‘ tedy v první řadě znamená přerodit se z holčičky v ženu. Přestat se bát toho, co si o vás bude myslet vaše okolí, a soustředit se na to, co si o sobě myslíte vy sama. Jinak vám vztah s rudou nikdy nebude stoprocentně fungovat.

Malé červené

Možná jste přesvědčená, že červená rtěnka není pro vás. Že vám zkrátka a dobře nesluší. Přesto ji zkuste dát šanci. Červené rty jsou totiž skoro stejně univerzální záležitost jako perfektně padnoucí džíny nebo malé černé. Můžete je vynést skoro kdykoli a skoro kamkoli. Podáte-li je správně, vždycky budou působit sofistikovaně, elegantně a navýsost žensky. Rudé rty se vznáší nejen nad všemi myslitelnými červenými koberci, ale k vidění jsou třeba i na atletických závodech. A ano, na světě existuje taková, která vám padne. Odstínů je totiž nespočet – studené, teplé, do oranžova, do hněda, do bordó... Syté a výrazné i tlumené a decentní. Stačí mít trpělivost, hledat a zkoušet.

„Každá žena může najít ‚svou červenou‘. Při výběru se orientujte se podle barvy kůže – takzvané pleťovky – a hlavne podle barvy zubů. Rtěnka totiž může pleť opticky přibarvit do šeda nebo bledě zelena. V případě zubů do šeda nebo do žluta. Takovým odstínům se rozhodně vyhněte," radí vizážistka Hrušková Gibodová. Pokud si chcete hledání ulehčit, vyplatí se navštívit buď butik některé z profesionálních značek dekorativní kosmetiky, nebo se svěřit vizážistovi či navštívit kurz osobního líčení. Takové služby ostatně nabízí i Lucia Hrušková Gibodová v rámci své French Look Academy.

Těm, které se na cestu ‚po červené‘ teprve vydávají, pro začátek doporučujeme lehčí, maličko transparentní textury, které se snadno nanášejí a také vám umožní zvyknout si na ‚rudý efekt‘ postupně. Syté a matné odstíny jsou nejen výraznější, ale také při líčení vyžadují mnohem větší preciznost. Je na tich totiž vidět každá chybička.

Precizní práce

„Rtěnku nanášejte svědomitě a v klidu. Přepudrujte rty, naneste perfektní kontury tužkou přes celé rty a teprve pak rtěnku samotnou. Následně rty obtiskněte do papírového ubrousku a pak naneste druhou vrstvu. Nejpreciznějšího nanesení docílíte pomocí štetečku. Volte plochý šteteco šířce 3-4 mm a s krátkym chlupem. Rty pak nebudete muset dlouze vymalovávat," popisuje správný postup vizážistka.
Některé rtěnky, zvláště ty matné, jsou rovnou vybaveny praktickým aplikátorem. Ale pozor, i v jejich případě se budete muset hodně soustředit na práci. Dobrá zpráva však je, že jakmile jednou obléknete červenou, se zbytkem make-upu už si nemusíte příliš lámat hlavu. Rudé totiž svědčí minimalismus.

„Nosí se s ‚nahýma‘ očima nebo s očima zvýrazněnýma řasenkou a samozřejmě s upraveným obočím," doporučuje vizážistka Lucia Hrušková Gibodová. Jedním dechem však dodává, že se nemusíte nechat svazovat pravidly – cítíte-li se na to, klidně červenou pusu doplňte kouřovýma očima. Ostatně jste to jen a jen vy, o kom rudá rtěnka je.

Zdroj: www.frenchlookacademy.cz