Hned zkraje si pojďme vysvětlit pojmy. Odstraňovat chloupky můžeme buď pomocí depilace, nebo epilace. Rozdíl mezi nimi je celkem zásadní. Zatímco pomocí depilace odstraňujeme pouze část chloupku, které je viditelná na povrchu pokožky, epilace zbavuje chloupků včetně jejich kořínků. Brazilská epilace, epilace cukrovou pastou nebo epilace voskem odstraní chloupky sice i s kořínkem, ale jen dočasně. Laserová epilace je oproti tomu trvalá, protože zničí chloupek i s kořínkem. V Česku tuhle proceduru dnes nabízejí desítky klinik. S čím je třeba počítat? Že to nebude zadarmo, že tenhle zákrok zabere poměrně dost času a že by se rozhodně neměl provádět v létě, kdy je intenzivní sluneční záření, protože při vystavení pokožky slunci by mohlo dojít k její hyperpigmentaci.

Zdroj: Youtube

Jak laserová epilace funguje?

Laserový paprsek cílí na pigment melanin, který je uložený ve váčku chloupku. Teplo se přes pigment dostane až k vlasové cibulce (kořínku) a zničí ji. Chloupek už tak znovu nenaroste. Aby bylo odstranění chloupků úspěšné, musí být provedeno v jeho růstové fázi, kdy je přítomen dostatek pigmentu a která probíhá u každého chloupku těla v jiné době. Proto je třeba ošetření několikrát opakovat. Počítat je třeba i s tím, že minimálně 6 týdnů před zákrokem byste ochlupení neměli epilovat, tedy používat vosk, epilátor nebo pinzetu. Vystačit si tak musíte jenom s žiletkou. Chloupky pak budou silnější a budou lépe reagovat na laser. Pozor, epilace se také nemůže provádět až 6 týdnů po opalování, protože na pigmentované kůži nefunguje tak dobře jako na vybledlé. Zákrok je proto potřeba dobře naplánovat. Laserovou epilaci je možné provést v podstatě na kterékoli části těla. Ženy přicházejí nejčastěji na kliniky krásy s přáním odstranit chloupky nad horním rtem, v podpaží, v tříslech (linie bikin) a na nohou. U mužů pak jednoznačně vede hrudník a záda.

Na blondýny je laser krátký

S nadsázkou by se dalo říct, že laser má raději brunety. Hlavním předpokladem k tomu, aby laserová epilace měla dlouhodobý efekt, jsou tmavé chlupy. Přístroje na epilaci totiž pracují na principu fototermolýzy, což znamená destrukci vlasového kořínku pohlcením barviva obsaženém v chloupku. Velmi světlé a šedivé ochlupení tak bohužel na laser nefunguje.

Jak dlouho laserová epilace trvá?

Pokud se před ošetřením oblast znecitlivuje anestetickým krémem, je třeba vyčkat asi půl hodiny, než nastoupí jeho účinek. Pak záleží především na velikosti ošetřované oblasti a hustotě ochlupení. Laserová epilace podpaží trvá zhruba 10 minut, jedno lýtko 30 minut, třísla 50 minut.

Bolí laserová epilace?


Úplně bez bolesti se zákrok neobejde a rozhodně při něm na lehátku nebudete relaxovat. Odstraňování chloupků laserem bolí podobně jako švihání gumičkou. Moderní přístroje už v sobě mají zabudované chlazení a na citlivější části těla se používá anestetický krém, který danou oblast znecitliví.

Po zákroku vynechte cvičení i saunu

Po zákroku rozhodně není dobré zamířit rovnou do tělocvičny, do bazénu nebo do sauny. Pokožka je velmi citlivá a v místech epilace se mohou při zpocení začít množit bakterie, což vede k podráždění, alergickým reakcím či ke vzniku nehezkých pupínků. Několik dní po zákroku se také nedoporučuje koupat nebo používat dráždivou, parfémovanou kosmetiku. Ideální je na ošetřená místa používat například obyčejnou vazelínu.

Na co si dát pozor?

Laserové epilační zákroky nejsou vhodné pro těhotné či kojící ženy. Nepodstupujte je, ani pokud zrovna trpíte zánětlivým onemocněním kůže. Při laserovém zákroku je sice riziko vedlejších účinků minimální, může se ale ojediněle vytvořit přechodné zarudnutí či otok. „Důležité je tedy nevystavovat pokožku sluníčku a samozřejmě nechodit do solária. Pokud máte ošetření na obličeji, tak se minimálně týdny mazejte krémy s vysokými UV faktory, i když je zrovna pod mrakem či je chladnější počasí. Do zklidnění po zákroku určitě také nepoužívejte peeling či abrazivní kosmetiku,“ dodává dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Ošetření by se také nemělo provádět u osob s epilepsií a také v případě, že v minulosti bylo prokázané nádorové onemocnění kůže. Problematické může být ošetření ekzematické kůže, kdy lze laserem ošetřit pokožku jen v případě, že ekzém je v regresi (ne v aktivní fázi).

Kolik to stojí?

Jestli se rozhodnete trvale vyřešit chloupky na těle, počítejte s tím, že je potřeba sáhnout hlouběji do peněženky. Každá klinika krásy si účtuje samozřejmě jinou cenu, obecně levnější jsou zákroky v menších městech. Orientačně se ale ceny pohybují takto: epilace obou podpaží 2000 korun, třísla 2500 korun, celé nohy 7000 korun, lýtka 3500 korun, záda 5000 korun, oblast nad horním rtem 1000 korun. Ceny jsou uvedeny za jedno ošetření.

Zdroje: