Mobilní aplikace toho umí spoustu: vyhladit vrásky, rozjasnit pleť, zamaskovat pupínky… K čemu to ale je, když mimo vytuněný svět selfíček vypadáte úplně jinak? Zdá se, že tahle otázka začala v poslední době pálit nejen beauty bloggerky, ale i výrobce kosmetiky. Ti hledají způsob, jak to zařídit, abyste měla v reálném světě natolik dokonalou pokožku, že se obejdete bez virtuální retuše. A daří se jim to vážně dobře. Make-upy a báze, které jsou aktuálně k dostání na trhu, umí ‚udělat‘ tak krásnou a rozzářenou pleť, že nikdo nebude věřit, že není tak úplně vaše.

Dekorativka, která má podobný efekt jako beauty appky, pracuje v první řadě se světlem. Právě jeho odraz je totiž klíčem k tomu, aby pokožka vypadala dobře na fotce i v reálném životě. Make-upy, podkladové báze i pudry obsahují mikročástečky, které při odrazu jemně rozptylují světlo. To vyvolává nejen dojem, jako by vaše pleť přirozeně zářila, ale zároveň to nenápadně odpoutává pozornost od nedostatků, jako jsou například vrásky. V rozptýleném světle totiž zdaleka nejsou tak nápadné.

Hrátky se světlem by však samy o sobě nestačily. Zásadní je také způsob, jakým se tahle dekorativka vypořádává s póry, respektive s jejich viditelností. Decentní rozostření v oblasti T-zóny je ostatně to první, co s vaší fotkou jakákoli ‚zkrášlující‘ appka provede. „Póry jsou totiž pro dokonalý vzhled pleti zásadní. Pokud jsou vidět, efekt nikdy nebude stoprocentní,“ líčí své zkušenosti z mnoha a mnoha focení vizážista a stylista Sam Dolce.

Nemilosrdné rozlišení

Make-upy a především báze nové generace umí póry velmi přirozeně zamaskovat. Zvlášť ty, které pracují s takzvanou HD technologií. Ta byla vyvinuta právě k tomu, aby dokázala zakamuflovat nedostatky pleti i v nemilosrdně kvalitním rozlišení. Průkopníkem byla značka Make Up For Ever (MUFE), kterou původně používali především profíci z filmových ateliérů a televizních studií. Dneska si už ovšem přípravky s touhle technologií může pořídit úplně kdokoli, a to i od jiných značek. Jak ale upozorňuje vizážista a stylista Sam Dolce, ani ten nejlepší a nejchytřejší make-up na světě nebude vypadat dobře, pokud ho nebudete správně nanášet a hlavně pokud mu nepřipravíte adekvátní ‚půdu‘. „Dá se to přirovnat k malbě na plátno. To si taky musíte nejprve správně nachystat, aby na něm barvy vynikly,“ říká.

Je tedy chyba myslet si, že veškerou retuš odpracuje váš make-up. Profesionální vizážisté pracují vždy s několika produkty, které nanášejí ve vrstvách. Tím nechceme říct, že byste si na tváři měla vytvořit dvoucentimetrovou krustu čehosi, ale že je třeba při zakrývání nedostatků pleti myslet a hlavně pracovat komplexně. Zásadní je například hydratace. Bez ní žádný kosmetický retušér svoji práci nezvládne. Než tedy začnete se samotným líčením, vmasírujte do pleti trochu hydratačního krému a nechte ho důkladně vstřebat. Nebojte se sáhnout po přípravcích s rozjasňující složkou, zářivost pleti tím jen umocníte.

Toužíte-li po opravdu bezchybné pokožce, neobejdete se bez primeru neboli podkladové báze. Ta povrch pleti v dalším kroku vyhladí a připraví ji na aplikaci make-upu. Naneste ji prsty nebo houbičkou od středu obličeje směrem ven. Efekt zkrášlujícího filtru nejlépe imitují báze s takzvaným blur efektem, případně ty rozjasňující. Samotný make-up pak nanášejte štětcem nebo houbičkou, a to krouživými pohyby opět ze středu obličeje směrem ven. Jedině tak make-up perfektně splyne s pokožkou.

Zdroj: www.missczechrep.cz