Zdravé kosmetické návyky bychom měly pěstovat už od velmi raného věku, tedy v okamžiku, kdy pokožka ještě působí dojmem, že zdánlivě nic nepotřebuje. Čím dříve se totiž pokožku naučíme opravdu pravidelně čistit, hydratovat a chránit proti slunci, tím lépe pro nás. Ve dvaceti to možná vypadá skoro jako zbytečnost, ale už ve třiceti se vám tahle „investice“ začne vracet.

Zdroj: Youtube

Právě po třicítce se totiž objevují první známky stárnutí. „V těchto letech často ještě přetrvávají problémy s pozdní formou akné, pleť bývá často smíšená, se suššími a mastnějšími oblastmi. Dochází k tvorbě prvních vrásek, zejména kolem oči, na čele a mezi obočím,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Kromě výše zmíněného je tedy nejvyšší čas nasadit oční péči a sérum se složkami podporující pevnost a vitalitu pleti. Patří mezi ně kyselina hyaluronová, vitaminy C a E a kolagen.


Po čtyřicítce se začíná zhoršovat elasticita pokožky, prohlubují se vrásky a často se objevují i pigmentové skvrny. Investujte do přípravků určených pro zralou pleť – velmi účinnou ingrediencí je například retinol nebo jeho rostlinná alternativa bakuchiol. Začínají-li vám vystupovat pigmentové skvrny, nasaďte depigmentační sérum nebo rovnou ucelenou depigmentační kosmetickou řadu.

„V padesáti letech je pak pleť vlivem hormonálních změn spíše suchá, dehydratovaná. Ve větší míře se tvoří vrásky a záhyby v celém obličeji. Pokožka je povadlá, dochází k poklesu kontur a ztrátě objemu. Přibývají pigmentace, různé výrůstky na kůži nebo nerovnosti pleti,“ popisuje další vývoj pokožky dermatolog Kučera. Nejlépe pokožce udělají přípravky pro ženy po menopauze. Ani ty ale samy o sobě často nestačí. Dermatolog Kučera klientkám po padesátce nejčastěji doporučuje ošetření laserem či odstranění vrásek botulotoxinem. Skvělých výsledků však můžete dosáhnout i pomocí injekčních výplní kyselinou hyaluronovou, které pleti nejen dodají objem, ale nakopnout v ní i tvorbu kolagenu.

Zdroj:

  • dermatolog MUDr. Jan Kučera, Perfect Clinic Dermatology www.perfectclinic.cz
  • https://www.dermatologytimes.com/view/aging-through-decades