Proč mám lupy?

Lupy způsobuje houba, které se daří ve vlhkém prostředí, a proto se lupy stávají větším problémem v létě, kdy se víc potíte. Existují také lidé, kteří se s lupy potýkají zejména v zimě, a to proto, že studený vzduch naopak zbavuje vlasy a pokožku hlavy vlhkosti a zanechává je suché a šupinaté. Jednoduše, lupy si najdu důvod v zimě i v létě, aby vám otravovaly život.

Zdroj: Youtube

Pozor na česání i jídlo

Kromě různých přípravků, které si můžete koupit nebo vyrobit doma, web Be Beautiful radí začít od píky a zaměřit se na životní styl. zejména na to, jak často si vlasy myjete, jak je češete a pozor, záleží i na tom, co jíte.

Vyhněte se nadměrnému česání

Ano, všichni chceme mít hladké vlasy, které se třpytí pod sluncem, a proto se neustále češeme. Věděli jste však, že tento krok může také způsobit více škody než užitku? Opakované tření vlasové pokožky hřebenem může způsobit její šupinatění.

Pozor na kvasinkovou infekci

Otravné lupy velmi často souvisejí s kvasinkovou infekcí na pokožce hlavy. Kvasinky jsou spojeny s plísňovými organismy, a proto šampony proti lupům obsahují antimykotické látky. Pokud však vaše lupy přetrvávají, je to obvykle známka přemnožení kvasinek na jiném místě těla, zejména v trávicím traktu. Zaměřte se něj. Jak uvádí Mayo Clinic, proti kvasinkám v zažívání lze bojovat například užíváním kokosového oleje, přísné dietě bez cukru a přidáním probiotik.

Podrážděná a mastná pokožka

Lupy může způsobit také nahromadění oleje, nečistot na pokožce hlavy. Nedostatečné nebo příliš časté mytí šamponem, obojí může rovněž vést ke vzniku lupů. Je tedy nutné udržovat pokožku hlavy čistou, ale nepřehánět to.

Nezdravá strava

Ano, je to méně známý fakt, ale to, co se dostane na váš talíř, může mít také vliv na vznik lupů. Jak? Lupy jsou často připisovány kvasince candida a sladká jídla podporují přemnožení této kvasinky. Kromě toho cukr také ochuzuje tělo o vitamin B, který je nezbytnou součástí stravy proti lupům. Chcete-li se tedy zbavit tvrdohlavých šupinek, snižte příjem cukru a vyhněte se zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru, které jsou příliš sladké!

Domácí léčba lupů

Kromě šamponů proti lupům může pomoci několik dalších věcí. Například zvládání stresu by mohlo pomoci s loupáním kůže na hlavě nebo můžete vyzkoušet některou z těchto přírodních léčebných metod. Web MD přináší další tipy, jak si poradit.

Kokosový olej. Začněte tím, že si do pokožky hlavy vetřete 3 až 5 čajových lžiček tohoto oleje, pak počkejte hodinu a vlasy si umyjte šamponem.

Aloe vera. Vetřete si trochu do pokožky hlavy těsně předtím, než si vlasy umyjete šamponem.

Jablečný ocet. Smíchejte čtvrt šálku jablečného octa se čtvrt šálkem vody a pak si jím přelijte pokožku hlavy. Nechte působit alespoň 15 minut a poté pokožku hlavy dobře opláchněte.

Aspirin. Rozdrťte dva aspiriny a smíchejte je se šamponem, poté si vlasy umyjte šamponem. Nechte působit 2 minuty a poté opláchněte.

Jedlá soda. Navlhčete si vlasy a poté si na pokožku hlavy naneste jedlou sodu. Nechte ji několik minut působit a poté ji opláchněte.

Citronová šťáva. Do pokožky hlavy vetřete 2 lžičky citronové šťávy, nechte ji několik minut působit a poté opláchněte. Poté smíchejte další lžičku citronové šťávy smíchané s 1 šálkem vody a nalijte si ji na pokožku hlavy.

Olivový olej. Vetřete si do pokožky hlavy několik kapek olivového oleje, zakryjte si vlasy sprchovou čepicí. Ráno si vlasy umyjte šamponem.

Pokud se po vyzkoušení volně prodejných přípravků stále škrábete a loupete, navštivte lékaře. V případě opravdu úporných lupů bude možná nutné použít šampon nebo lokální léky na předpis.

Zdroj: MD, Mayo Clinic, Be Beautiful,