„Kvalitní pleť je pro mě základem. Pokud ošetřujeme jednotlivé vrásky a pleť je hrubá nebo povadlá a bez napětí, nemůže být výsledný efekt nikdy tak dobrý. Základem péče o pleť je ošetření obou vrstev pokožky, tedy hlubší dermis s kolagenními vláky a svrchní epidermis s vrstvami rohových buněk.Podle typu a kvality pleti se můžeme soustředit více na horní nebo dolní vrstvu pokožky, ale v zásadě by ošetření mělo zahrnout obě tyto oblasti,“ říká korektivní dermatoložka Yvonne Bergerová z pražské BCD Clinic.

Ošetření spodní vrstvy je založené na jejím prohřátí, tím dochází ke zpevnění a stažení kolagenních vláken k udržení pevnosti a pružnosti pokožky. Mezi tyto zákroky se řadí neinvazivní laserová rejuvenace, mikrojehličková radiofrekvence nebo ulthera. „Horní vrstva je citlivá na klimatické vlivy, především slunění a celkový životní styl. Jedním z nejúčinnějších ošetření je v jejím případě mezoterapie. Pleť můžeme jejím prostřednictvím hydratovat, dodat jí energii pomocí stopových prvků a minerálních látek nebo povzbudit aktivitu jednotlivých buněk vlastní plazmou. Propojením různých ošetření lze dlouhodobě udržet pokožku pružnou a s pevným povrchem,“ vysvětluje Bergerová.


Další oblast, kterou ženy velmi často chtějí řešit, je zvrásněná povolená pokožka pod očima je oblast. „Botulotoxin sice vrásky může vyhladit, ale zároveň celá oblast poklesne a zvýrazní se kruhy pod očima. Frakční CO2 laser je miniinvazivní zákrok, při kterém jde teplo do hloubky, oblast prohřívá a současně na povrchu odstraní vrstvu poškozených buněk. Zákrok vypíná pokožku v hloubce a zároveň na povrchu zjemňuje jednotlivé vrásky,“ dává tip Bergerová.

Vláha je základ

Korektivní dermatoložka Edita Jatšová z pražského Laserového centra Anděl zase nedá dopustit na výplně kyselinou hyaluronovou. Výplňové materiály jsou vhodné v okamžiku, kdy chceme určité oblasti dodat objem. Jsou ideální ke zvětšení malých rtů, zahlazení takzvaných kuřáckých vrásek kolem rtů, pokleslých ústních koutků nebo nosoretních vrásek. „Stále více žádané jsou v oblasti kontur obličeje, to je v oblasti spodní čelisti, brady či tvoří . Naopak nevhodné k výplni jsou jakékoli vrásky kolem očí, ať už se vyskytují na spodním víčku nebo ve vějířku v zevním koutku oka. V této lokalitě jsme výplní schopni zmenšit kruhy spodních víček. Na čele pak vyplňujeme nejčastěji mračivou vrásku čela, méně vhodné je pak zasahovat na horizontálních vráskách čela,“ říká Jatšová.

Výplňový materiál se z kůže odbourává v závislosti na tom, jakou má strukturu. Orientačně se ale dá říci, že se látka odbourá přirozenými mechanismy během 2 až 18 měsíců. Během tohoto období ale dochází k velmi intenzivní regeneraci pokožky v ošetřené oblasti, navození novotvorby kolagenu a dokonalé hydrataci hlubokých kožních vrstev. Efekt tak může přetrvat i roky.

Korektivní dermatoložka Zuzana Macková z pražské kliniky YES Visage také doporučuje hloubkovou hydrataci pleti pomocí mezoterapie. „Říkáme tomu skinbooster a jde o aplikaci kyseliny hyaluronové za pomoci velmi tenkých jehliček rovnoměrně do pokožky, dosáhneme tím hloubkové až devět měsíců trvající hydratace pleti. Žádný způsob hydratace pleti není tak efektivní, neboť žádný krém nemá šanci se dostat do taková hloubky. Výsledkem je rozzářená, hloubkově hydratovaná pleť a svěží a odpočatý vzhled. Hodí se pro každého jako prevence předčasného stárnutí pleti,“ doporučuje.

Zdroje: www.bcdclinic.cz, www.lcandel.cz, www.yesvisage.cz