Premium obsah

Jste ve stresu? Připravte si dokonalou relaxační koupel

Jste ve stresu? Připravte si dokonalou relaxační koupel
Léto se pomalu chýlí ke svému závěru a nás opět čekají podzimní plískanice, po kterých velmi rádi zalezeme do teplého a vyhřátého bytu. A v něm do vany plné horké vody. Co do ní ale přidat, aby naše relaxace byla naprosto dokonalá? Přinášíme pár tipů na dokonalou relaxační koupel, kterou budete chtít neustále opakovat.

Proč se koupat v bylinkách?

Tím nejúčinnějším způsobem relaxace, který na to, až ho objevíte, možná teprve čeká, je koupel v bylinkách. Pokud zvolíte vhodnou bylinnou směs, můžete si dopřát luxusní péči za pár korun, která povzbudí vaše tělo a mysl a možná vás i podpoří na cestě za dokonalým zdravím. Prostřednictvím vhodné kompozice bylin dosáhnete snáze hluboké relaxace, zklidnění a uvolnění. Navíc je koupel čas, kdy se věnujete jen sami sobě, svému tělu a mysli. Abyste si koupel užili opravdu na maximum, snažte se při ní otevřít blahodárným účinkům bylin. Zapomeňte na všechny potíže a pracovní záležitosti a ponořte se do sebe. Bylinné koupele jsou ženami praktikovány již mnoho let a napříč kulturami. Vždyť už i starověká Kleopatra se koupala v mléce nebo okvětních lístcích růží. Blahodárné účinky bylin jsou známé již po staletí a nyní zažívají svou renesanci.

Koupel v bylinkách je starší než si myslíte

Užít si ji mohou muži i ženy, ale právě ženám dává sílu pro péči o zbytek rodiny a pomáhá jim zbavit se některých zdravotních obtíží. Bylinková koupel je vhodná nejen jako prostředek relaxace, ale také jako pomoc a podpora v různých životních fázích ženy. Koupel v bylinkách pomůže zmírnit menstruační bolesti, ale je také vhodná jako příprava na porod. Při relaxační bylinné koupeli dochází ke zmírnění svalové bolesti a napětí, zlepšuje se krevní oběh, posiluje imunitní systém a nezanedbatelná je i pomoc při potížích s trávením. Relaxační bylinná koupel vám pomůže najít ztracenou duševní i tělesnou rovnováhu.

Co potřebujete k relaxační bylinné koupeli?

Především čas. Dopřejte si vzácné minuty jen pro sebe. Upozorněte zbytek rodiny na to, že vás v tuto chvíli nesmí rušit. Připravte si sušené bylinky. Ty si můžete buď koupit v podobě předem připravených bylinkových sáčků, nebo si můžete nasbírat vlastní bylinky ze zahrady či lesa. Ve druhém případě bylinky nasypte do plátěného sáčku, který umožní jejich vyluhování do koupele, a ten dobře uzavřete. Koupený nebo vlastnoručně připravený sáček vložte do vany, zatímco do ní napouštíte vodu. Její teplota by měla o 1 až 2 °C převyšovat teplotu lidského těla. Nechte vodu protékat přes sáček a ten z vany nevyndávejte, ani když se ponoříte do vody. Pak už si jen užívejte koupel.

A jaké bylinky se pro relaxační koupel hodí?

V případě volby bylinek můžete experimentovat anebo jít na jisto. Třeba taková levandule má uklidňující účinky a je ideální pro relaxaci. Rozmarýn vám pomůže zbavit se únavy a uvolnit svaly. Heřmánek zklidňuje podráždění a má protizánětlivé účinky. Šalvěj má posilující účinky a je ideální při nachlazení. Máta osvěžuje a povzbuzuje, je ideální pro ranní koupel. Vyzkoušet můžete buď jedinou bylinku anebo si připravit směs bylinek. Dobře se k sobě hodí rozmarýn, šalvěj a máta, stejně jako levandule s heřmánkem.

Tipy na dokonalé bylinné koupelové směsi

Směs pro zklidnění a navození harmonie:

 • dobromysl
 • kozlík lékařský
 • levandule
 • heřmánek
 • meduňka

Směs pro lepší spánek:

 • mateřídouška
 • šalvěj
 • heřmánek
 • levandule
 • dobromysl

Směs pro povzbuzení:

 • máta
 • eukalyptus
 • rozmarýn
 • šalvěj
 • měsíček

Zdroje:

GEIGER, Fritz. Bylinný receptář: důvěřujte léčivým silám přírody. Přeložil Jaroslav PROCHÁZKA. České Budějovice: Dona, 1991. ISBN 80-900080-7-0.
https://www.bylinkyprovsechny.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.