KDYŽ MÁTE ČERSTVOU RÁNU, DEJTE NA DOPORUČENÍ LÉKAŘŮ
Jak se poranění zhojí, záleží i na tom, jak vzniklo. Nejmenší následky nechávají plánované operace, největší pak úrazy nebo popáleniny, protože důležitou roli hraje i stav kůže kolem rány. Pokud je například pohmožděná, bude se i jizva hojit hůře. Dokud je rána otevřená, platí nejjednodušší pravidla – držet místo čisté, hlídat si možný zánět, dopřát si klidový režim (doporučuje se šest týdnů, ale záleží na povaze rány) a začít s jizvou pracovat co nejdříve po tom, co se zacelí. Důvěřujte lékařům a neexperimentujte.
VYZKOUŠEJTE:
Nejhorší jizvy a nejbolestivější hojení jsou spojené s popáleninami. Pokud si doma sáhnete na žehličku, spálíte se o troubu a podobně, kůži rychle zchlaďte a potřete tea tree nebo třezalkovým olejem. Kůže se bude hojit snáze.
JAKMILE SE JIZVA ZACELÍ, ZAČNĚTE S MASÁŽÍ
Pokud jste po operaci a lékař péči o jizvu nezmínil, můžete se řídit vyndáním či vypadnutím stehů. Jakmile jsou venku a rána se nikde nerozšklebuje či nehnisá, začněte s masáží. Doporučuje se zejména tlaková, kdy bříškem prstu místo stlačíte asi na 30 sekund a pak se posunete o kousek dál a zopakujete, dokud nepromačkáte celou délku jizvy. Tlak pomáhá proti vzniku hypertrofických (vystouplých) jizev. Vhodné je i bříšky prstů jemně pružit jizvou do všech stran, aby kůže nepřirostla k podkladu a jizva pak netáhla.
VYZKOUŠEJTE:
Tlakovou masáž si můžete zpříjemnit masážními pomůckami – hodí se třeba i populární masážní váleček na obličej, který možná máte doma k nanášení krémů. Masáž prospěje i několik let starým šrámům.
KDYŽ CHCETE PODPOŘIT KŮŽI V OBNOVĚ, POMŮŽOU BYLINKY I SILIKON
Základem péče o jizvu by mělo být také pečlivé promazávání. Kůže by neměla být nikdy suchá. Naše babičky používaly sádlo nebo třezalkový či šípkový olej, vy dnes můžete sáhnout i po bambuckém másle, panthenolu ve spreji, vitaminu E, Hemagelu či po silikonových páscích nebo gelech – studie ukazují, že silikon snižuje zarudnutí a svědivost a předchází vzniku nevzhledných vystouplých jizev nebo neohraničených keloidů.
VYZKOUŠEJTE:
Pokud přece jen dáváte přednost babským radám, můžete jizvu zkusit potírat medem, který zvláčňuje a hydratuje. Podobně funguje třeba i jogurt. Na propadlé jizvy po akné se doporučuje aloe vera nebo tea tree olej a staré zarudlé jizvy lze prý zesvětlit potíráním citronovou šťávou, kterou nanesete vatovým tamponem dvakrát denně na půl minuty.
KDYŽ NIC NEPOMÁHÁ, SVĚŘTE SE CHIRURGOVI
Moderní medicína má pochopení i pro estetickou stránku věci. Rána může být perfektně zhojená, ale výsledná jizva je vidět na sto honů. Může být rudá až fialová, výrazně vystouplá, ale i propadlá, anebo se v místě může vytvořit nevzhledný keloid, který se rozlézá i mimo jizvu. Vzhled jizvy je možné zlepšit použitím laserů, pokud ji chcete zesvětlit nebo i odstranit přebytečné vazivo, drobnější nedostatky zjemní chemický peeling nebo dermabraze. V některých případech pomůže jizvu vyříznout a sešít plastickým stehem znovu.
VYZKOUŠEJTE:
Jizva se intenzivně mění až 18 měsíců od svého vzniku. Proces regenerace je zdlouhavý, ale dejte jí čas. Někdy může být žádné řešení tím nejlepším řešením. U velkých operací nebo zranění se smiřte s tím, že kůže už jako dřív vypadat nebude a stopy zůstanou.
Zdroje: