Abyste po dovolené neskončila s hlavou jako chemlon, chce to nasadit intenzivní péči. Nic totiž barveným vlasům neškodí víc než kombinace vysokých teplot, UV záření, chloru z bazénu a mořské soli. „Na tu barvené vlasy navíc reagují mnohem citlivěji než ty přírodní. Vymývá se z nich barevný odlesk a zůstávají oslabené. Chlor, slunce a sůl jsou k nim velmi agresivní, proto je důležité věnovat barveným vlasům ještě větší pozornost než ve zbytku roku,“ vysvětluje kadeřnice Martina Malinová z pražského salonu Hair by Martina. Sama svým klientům doporučuje přibalit s sebou na dovolenou speciální ‚sluneční‘ vlasovou kosmetiku, která dokáže rozsah letních škod snížit na minimum.
Důležité jsou hlavně přípravky s obsahem UV filtrů, které zdraví vlasů chráníve chvíli, kdy na ně dopadají paprsky. Investujte do výživného šamponu, kondicionéru a masky. Tohle trio zbaví vlasy zbytků chloru a soli a zároveň je vyživí a uhladí jejich povrch. I tak ale doporučujeme nosit klobouk a s vlasy zacházet obzvlášť šetrně. Vyhněte se fénu, kulmě i žehličce, které už tak namáhané vlasy mohou přesušit. Po koupání vlasy pečlivě umyjte a rozčešte. Pomohou vám speciální rozčesávací kartáče a spreje, které si poradí i s těmi nejzacuchanějšími prameny. Vyhnete se tak riziku, že si vlasy potrháte.
Než v létě vyrazíte ven, vyplatí se věnovat pár vteřin navíc nejen kůži, ale i vlasům. UV záření totiž zdaleka neškodí jen pokožce. Trpí kvůli němu i vlasy, zvlášť pokud si je barvíte. „UV záření odčerpává z vlasů důležité proteiny. Vlas se pak otevře, čímž se naruší jeho přirozená ochranná vrstva. Kvůli tomu jsou vlasy v létě křehčí, méně odolné, lámavé a náchylné k poškození,“ upozorňuje kadeřnice Malinová.
‚Opalovák‘ pro vlasy
Na barvených vlasech jsou při tom letní škody obvykle ještě patrnější. Kombinace UV záření, chloru a mořské vody způsobuje blednutí a rychlé vyplavování barevných pigmentů. A pokud je hříva navíc ještě přesušená a porézní, barva z vlasů mizí o to rychleji. Nejcitlivěji na sluneční záření reagují tmavé a červené odstíny, rozhodně se ale vyplatí chránit nejen je. Ideální jsou na to přípravky s obsahem UV filtrů, které vlasy nejen ochrání před škodlivými účinky slunečního záření, ale zároveň jim dodají i hydrataci. A té v létě není nikdy dost.
Většina ochranných přípravků je ve formě spreje. Stačí je jednoduše nastříkat do vlasů a můžete vyrazit na sluníčko. Chystáte-li se ale strávit venku celý den, raději si ho přibalte s sebou a ochranný závoj průběžně obnovujte. „Nezapomínejte ani na ochranu vlasové pokožky, která v létě také trpí a může se začít loupat,“ dodává kadeřnice. U vody doporučujeme nanést do pěšinky trošku opalovacího krému nebo spreje. Spolehlivě vás však ochrání hlavně klobouk.
U vody barvené vlasy rychle ztrácí původní lesk. Může za to nejen postupné vymývání barevných pigmentů, ale většinou i fakt, že vlasům chybí vláha. Jejich povrch se pak otevírá a vlasy vypadají na pohled matně a bez života. Přirozený lesk vlasů je při tom jedním z hlavních znaků jejich dobré kondice. Aby vlasy zbytečně neztrácely lesk a původní sytou barvu, doporučujeme použít speciální masky nebo šampony, které ve vlasech dokážou oživit barevnou pigmentaci. Hřívu jemně natónují, ale hlavně znovu uzavřou a vyhladí povrch vlasů, čímž obnoví jejich lesk a zpomalí vymývání barvy. Obzvlášť důležitý je tenhle typ přípravků v případě, že máte chladný odstín barvy. Abyste se u něj vyhnula nežádoucím žlutavým odleskům, doporučujeme sáhnout po takzvaných silver přípravcích, který váš odstín zase vyrovnají. Lesk a výživu loknám dodají i vlasové oleje, stačí pár kapek vetřít do délek chvilku před tím, než vyrazíte ven.
Zdroj: kadeřnice Martina Malinová, www.hairbymartina.cz