Na její kvalitě a kondici se samozřejmě nepodílí pouze výživa, svou roli sehrají také:

  • věk;
  • genetické dispozice;
  • pohyb na slunci bez adekvátní ochrany;
  • kouření;
  • zdravotní stav;
  • užívané léky.
Zdroj: Youtube

Jsou faktory, které nezměníte, ale také celá řada takových, na nichž rozhodně zapracovat můžete. A strava k nim rozhodně patří. Plus si můžete vypomoct nejrůznějšími výživovými doplňky. Ty ale splní svůj účel pouze za předpokladu, že budete mít v pořádku jídelníček.

Strava a vaše pleť

Mezi nejčastější problémy s pletí patří: akné a vrásky. Pravidla jídelníčku jsou v rámci prevence velmi podobná.

Co nejíst/omezit:

  • čokoládu a další sladkosti;
  • produkty z bílé mouky;
  • tučná jídla;
  • smažené pokrmy.

Co jíst:

Tučné ryby

PROČ? Protože jsou cenným zdrojem omega-3 mastných kyseliny, které udržují pokožku vláčnou, pevnou a vyživenou. Současně mají protizánětlivé účinky. Tělu dodají také vitamin E, coby silný antioxidant, případně zinek, který mimo jiné podporuje hojení nejrůznějších kožních defektů.

Avokádo

PROČ? Další potravina bohatá na zdravé tuky. Avokádo navíc obsahuje také látky, které pokožku chrání před poškozením způsobeným vlivem slunečního záření. Tím pádem se redukuje vznik vrásek. I zde se můžete těšit na prospěšné vitaminy, antioxidační účinky vitaminu E posiluje navíc ještě vitamin C.

Ořechy a semínka

PROČ? Opět jsou ve hře zejména zdravé tuky, konkrétně esenciální mastné kyseliny. Z minerálů pak zinek či selen a za vitaminy hraje první ligu excelentní vitamin E. Z ořechů sáhněte především po těch vlašských, semínka jsou skvělá slunečnicová.

Papriky

PROČ? Především pro jejich obsah beta karotenu, který se v těle mění na vitamin A. Papriky dále vynikají obsahem vitaminu C, nezbytného pro tvorbu kolagenu, jenž zajišťuje pevnost a pružnost pokožky.

Brokolici

PROČ? Kromě již několikrát zmíněného vitaminu C a zinku je zdrojem luteinu, který v těle působí podobně jako beta karoten. Chrání kůži před poškozením způsobeným volnými radikály. A současně se v brokolici nachází zcela speciální látka, známá jako sulforaphan – ten je schopen velmi efektivně chránit naši kůži před poškozením způsobeným slunečním zářením.

Hroznové víno (červené)

PROČ? Jednoznačně kvůli obsahu resveratrolu. Téhle látce se už řadu let připisují tzv. anti-aging účinky, patří k nejopěvovanějším antioxidantům a pokožku podle všeho vysloveně hýčká.

Rajčata

PROČ? Kromě vitaminu C nabízí také speciální karotenoid a to lykopen, jehož účinky jsou podobné luteinu. Jak rajčata, tak brokolici byste měli konzumovat spolu s vhodným zdrojem tuků, protože právě tuky napomáhají vstřebávání karotenoidů v těle.

Akné neděsí jen teenagery

Řada odborníků se shoduje, že v posledních dekádách výrazně narůstá výskyt akné u dospělých lidí středního věku. Za skutečností, že dnes v mnoha zemích trpí akné skoro polovina lidí nad 25 let, může podle všeho především nevhodný jídelníček. Ve stravě chybí tzv. protizánětlivé látky (například omega-3 mastné kyseliny), které by podpořily redukci zánětlivých (akné) procesů v pokožce. U některých lidí se akné zhoršuje také v návaznosti na konzumaci mléčných produktů. Překvapivé je, že odtučněné mléko bývá mnohdy rizikovější než jeho plnotučná varianta.

Vrásky zaplavte vodou

A to doslova! Právě dostatečná hydratace má významný preventivní účinek proti vráskám. Udržuje pleť dostatečně hydratovanou.

Pleť a sport

Příznivě obvykle působí i pravidelná sportovní aktivita, díky níž se pokožka prokrví a je zajištěn dostatečný transport cenných živin za současného odplavení látek škodlivých. Pokud se hodně potíte, je samozřejmě žádoucí se po tréninku co nejrychleji osprchovat, protože v opačném případě se může stav vaší pleti naopak zhoršit – zejména, co se týče akné. Kůže s vrstvou potu, posléze zaschlého, je živnou půdou pro nejrůznější patogeny a následné zánětlivé procesy.

Velká síla v malé pilulce

Jakmile si zajistíte základy, můžete věnovat pozornost drobnostem. Zkrátka a dobře od vyladěného jídelníčku přejdete k výběru výživových doplňků. Těch je v současné době na trhu nepřeberné množství a řada z nich se cíleně zaměřuje právě na pleť. Kromě vícesložkových produktů můžete navíc koupit i tablety či kapsle s obsahem výše zmiňovaných antioxidantů, ať už je to lykopen, lutein či resveratrol. Nebojte se svoji snahu podpořit i tímto způsobem.

Na cestě za pěknou pletí je dobré si uvědomit, že to, co vidíte na talíři, se vzápětí odrazí ve vašem pohledu do zrcadla.

Zdroje: