Jak často se umývat, abychom podpořily své ženské zdraví? Dá se to s hygienou přehnat?
Stejně jako snad u všeho, tak i u péče o intimní partie platí pravidlo – všeho s mírou. „Intimní partie určitě stačí umývat v rámci hygieny celého těla jednou až dvakrát denně. Nadměrné omývání nevhodnými mycími prostředky totiž může způsobit mikrobiální dysbalanci a posléze i zánět,“ říká pražská gynekoložka Jana Voborská Neudeckerová. Hodně ale záleží na vašich aktivitách v průběhu dne, jsou situace, kdy je na hygieně záhodno přidat. „Zvýšené nároky jsou například v období menstruace, po sportovních aktivitách či při řešení gynekologických zánětů,“ upozorňuje lékařka. Dbát na čistotu byste také měla před sexem a po něm – výrazně tak snížíte riziko infekce. Po sexu lékaři v rámci hygieny doporučují skočit si také ‚na malou‘, čímž se snižuje riziko zánětu močového měchýře.
Umývejte se vždy zepředu dozadu, abyste si do vaginy nezanesla bakterie z konečníku, a nikdy při tom nezasahujte dovnitř do vaginy. Ta má své vlastní samočisticí mechanismy. Po mytí se také vždy důkladně osušte, vlhké prostředí totiž nahrává kvasinkám. Je-li to potřeba, neváhejte si v průběhu dne třeba i několikrát převléknout spodní prádlo. Také vlhké kalhotky mohou napomáhat vzniku nepříjemných zánětů.
Jak intimní hygienu upravit v době menstruace?
„Během menstruace je nutné, aby byla intimní hygiena častější. Vhodné je v tomto období i používání intimních ubrousků,“ radí gynekoložka Voborská Neudeckerová. V kožních záhybech kolem poševního otvoru totiž může ulpívat krev, zvlášť pokud jste zvyklá používat vložky. Ideální je omýt se pokaždé, když si vložku, tampon nebo jinou menstruační pomůcku měníte. Klidně při tom použijte jen čistou teplou vodu. Nemáte-li možnost umýt se, sáhněte po intimním ubrousku.
Měly bychom intimní ubrousky zařadit do každodenní péče o intimní partie?
„Nemyslím si, že by bylo nutné používání intimních ubrousků standardně. Nicméně v rámci hygieny při menstruaci či při sportu, kdy není ihned možnost se osprchovat, je použití intimních ubrousků určité velikou výhodou,“ říká gynekoložka Voborská Neudeckerová. Velmi ovšem záleží na tom, jaké ubrousky si vyberete. Měly by být speciálně určené na intimní partie a ideálně s obsahem kyseliny mléčné, která podporuje zdravou mikroflóru v intimní oblasti. „Zároveň bych doporučila ubrousky bez parfemace. Vonné esence můžou zbytečně dráždit. Ubrousky vybírejte s ohledem na životní prostředí z přírodních kompostovatelných materiálů,“ dodává lékařka.
Jak správně pečova o intimní partie?
Obyčejnému mýdlu se v případě intimních partií raději vyhněte. „Prostředí v oblasti ženských pohlavních orgánů je velmi specifické a je velmi důležité, aby zde bylo udržované kyselé pH. Díky kyselému pH obývají pochvu ty správné bakterie, které brání vzniku infekcí. Běžná mýdla mohou toto kyselé prostředí narušovat, a proto je vhodné používat na intimní partie speciální mýdla,“ vysvětluje Voborská Neudeckerová. Ta jsou velmi jemná, nenarušují pH a často obsahují i látky, které intimní oblast zklidňují. Na trhu najdete i takové, které mohou používat i děti. Máte-li doma malou dceru, neváhejte jí pořídit vlastní intimní mýdlo. Čím dříve si pravidla intimní hygieny osvojí, tím méně problémů s ženským zdravím ji v budoucnu čeká. Potřebujete-li se umýt vícekrát v průběhu jednoho dne, rozhodně nic nezkazíte ani obyčejnou vodou.
Jak se do intimní hygieny promítá holení?
Odstraňování chloupků v intimních partiích většina z nás považuje za samozřejmost. Časté holení za doprovodu nevhodných pěn a gelů ale může vést k podráždění intimních partií, nebo dokonce k narušení mikrobiální rovnováhy. V první řadě je tedy třeba zvolit takovou kosmetiku na holení, která bude respektovat pH citlivé ženské pokožky. Ideální jsou opět přípravky s obsahem kyseliny mléčné. Někdy může být k holení dokonce určené i intimní mýdlo. Pokud se holíte ‚tam dole‘, použijte buď pokaždé novou žiletku, anebo si na intimní partie vyhraďte jeden speciální strojek. Opět tak snížíte riziko podráždění a zánětů.
Zdroj: