Lokty jsou jednou z nejvíce namáhaných částí našeho těla. Při opírání o stůl, při chůzi, při práci i u běžných denních aktivitách jsou lokty vystaveny neustálému tření a tlaku. Mnoho z nás však věnuje pozornost a péči hlavně pokožce na obličeji, na lokty často zapomínáme. To se ovšem nevyplácí! Většinou suché lokty neznačí žádný závažný problém, v některých případech ovšem mohou značit například ekzém nebo psoriázu.

Zdroj: Youtube

Proč mám suché lokty?

Příčin suché kůže na loktech může být opravdu mnoho. Obecně ale kůže začíná vysychat tehdy, když nemá dostatek vlhkosti. Nejčastěji za to může změna počasí, častý pohyb v chlorované vodě, reakce na nevhodnou kosmetiku či parfém, příliš těsné oblečení nebo nedostatek přijmu vody. V některých případech může být suchá kůže na loktech způsobena některou nemocí, jako je lupénka, ekzém, problémy se štítnou žlázou nebo dokonce cukrovka.

Co pomůže na suché lokty?

  • Správný hydratační krém

Zásadní je v první řadě začít suché lokty něčím mastit. Vhodné jsou různé gelové hydratační krémy a oleje. Odborníci na suchou kůži doporučují ingredience jako je kokosový olej, včelí vosk, bambucké a shea máslo. Zaměřte se také na produkty, které obsahují ceramidy a kyselinu hyaluronovou - pomohou udržet pokožku déle hydratovanou.

Nejlepší je hydratační krémy použít ihned po tom, co vylezete ze sprchy. Před aplikací krému lokty nevysušujte úplně, ale nechte je lehce vlhké. Účinky hydratace tak budou mnohem silnější a dlouhodobější.

  • Dostatek vody

Pokud si během dne dáte čtyři kávy a na čistou vodu si vzpomenete až ve čtyři odpoledne, kdy je vaše tělo absolutně vyprahlé, koledujete si o mnohem horší problémy, než jsou jen suché lokty! Dostatečná hydratace je absolutně nezbytná nejen pro vláčnost naší pokožky, ale i pro celkově zdravé fungování našeho organismu.

  • Zkraťte a ochlaďte koupele

Příliš dlouhé pobývání v horké vodě nám nepříjemně vysušuje pokožku, pokud vás tedy trápí suché lokty, je dobré se tomu přizpůsobit. Pokud můžete, místo vany zvolte sprchu a teplotu vody nastavte ne vlažnou, nikdy příliš horkou.

  • Jemný peeling

Pokud máte na loktech suchou a šupinatou kůži, je dobré ji velmi jemně exfoliovat přibližně jednou až dvakrát do týdne. Vyhněte se však hrubým a drsným produktům, které by mohly pokožku spíš podráždit.

  • Pozor na prádlo

Snažte se nosit volnější oblečení vyrobené z přírodních materiálů. Syntetické látky a tření loktů může pokožku spíše podráždit. Při praní prádla se vyhněte příliš parfemovaným čisticím prostředkům. Vhodné mohou být například prací prášky pro miminka.

  • Zábaly na lokty

Pořídit si také můžete speciální hydratační zábaly na lokty. Pokud do nich nechcete investovat zbytečné peníze, můžete si je vyrobit i doma. Na lokty naneste před spaním větší množství hydratačního produktu, který vám vyhovuje. Z bavlněných ponožek ustřihněte špičku a těsnou gumičku a ponožky si nasaďte na noc na lokty. Ochráníte si tím lokty před třením a necháte hydratační přípravek přes noc pořádně vstřebat.

  • Domácí pomocníci

Pokud vás trápí suché lokty, které jsou v důsledku nedostatečné péče až tmavé, pomůže vám citronová šťáva. Velmi dobře vám pomůže lokty hydratovat i jogurt nebo tvaroh.

  • Správná strava

Za suchou pokožku v některých případech může i nekvalitní strava. Ujistěte se, že je váš jídelníček dostatečně pestrý, barevný a výživný. Zaměřte se na potraviny, které obsahují vitamin A, C a E. V péči o pokožku je velmi důležité pečovat i o opomíjené části, jako jsou lokty nebo kolena. Pokud najdete správné a vám vyhovující produkty a budete tyto partie dvakrát denně hydratovat, rychle a úspěšně se jich zbavíte jednou provždy.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/dry-elbows

https://www.verywellhealth.com/dry-elbows-5190644

https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-elbows