Jsou-li na vás i extra silné antiperspiranty krátké, nezbývá než hledat ještě silnější páky v ordinaci dermatologa. Dobrá zpráva je, že lékař si s nadměrným pocením většinou dokáže poradit během několika málo minut. Stačí postiženou oblast ošetřit botulotoxinem. „Používá se jeho velmi ředěný roztok, jehož malé množství se aplikuje do kůže. Botulotoxin zabrání převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy, a tím dočasně omezí nebo úplně zastaví pocení v ošetřeném místě,“ popisuje mechanismus účinku botulotoxinu dermatolog Milan Junášek z pražské kliniky YES VISAGE.

Zdroj: Youtube

Vpichů je vždy třeba provést několik, aby účinek botulotoxinu pokryl celou ošetřovanou oblast. Obvykle jsou centimetr a půl až dva od sebe a od množství použité látky se odvíjí nejen délka, ale i cena zákroku. Za aplikaci botulotoxinu tak zaplatíte v rozmezí pěti až patnácti tisíc v závislosti na velikosti ošetřované oblasti.

Podpaží a spol.

I když podpaží jinak patří k nejcitlivějším místům na těle, pacienti, kteří se pro aplikaci botulotoxinu rozhodli, se obvykle shodují na tom, že vpichy jsou tu méně nepříjemné než v obličeji, kde se botulotoxinem nejčastěji ošetřují mimické vrásky. Máte-li i tak z bolesti obavy, můžete si na ošetřované partie před zákrokem nechat nanést anestetický krém. Výhodou botulotoxinu je mimo jiné to, že jím lékař může zkrotit pocení i na jiných místech, než je podpaží. A to žádná jiná metoda nesvede. Jde hlavně o dlaně, plosky nohou, čelo, oblast zad nebo zátylek.

„U nás na klinice ale nejčastěji ošetřujeme podpaží, méně už pak třeba dlaně a plosky nohou. Tam totiž mohou být vpichy nepříjemné i přes použití anestetického krému,“ říká doktor Junášek. Ani v případě plosek či dlaní však nejsou po zákroku nutná žádná zvláštní opatření a můžete se s klidem vrátit do práce. Jen je třeba počítat s tím, že efekt ošetření nepocítíte hned. „Účinky nastupují v rozmezí dvou až deseti dní a jejich trvání je hodně individuální. Někomu vydrží sedm měsíců, jinému i rok,“ podotýká dermatolog Junášek. Pak je třeba zajít k dermatologovi znovu a nechat si od něj účinky botulotoxinu obnovit.

Zředěná forma botulotoxinu nemá nežádoucí účinky, takže jde o bezpečný zákrok, který se hodí skoro pro všechny. „Výjimkou jsou dospívající do osmnácti let, tam bych aplikaci nedoporučoval,“ radí doktor Junášek. Stejně tak by se tomuto ošetření měli vyhnout těhotné a kojící ženy a také lidé, u nichž se v minulosti objevila v souvislosti s botulotoxinem nežádoucí reakce.

Zdroj:

  • dermatolog MUDr. Milan Junášek, klinika YES VISAGE, www.yesvisage.cz
  • www.rbcp.org.br/details/892/study-of-patients-with-hyperhidrosis-treated-with-botulinum-toxin--a-10-year-retrospective-analysis