Čtyřicítka je bodem zlomu v oblasti stárnutí obličeje v důsledku nástupu hormonálních změn. Nečte se to dobře, ale čas měří všem stejně. Začíná totiž klesat hladina estrogenu. Kumulativní účinky desetiletí poškození sluncem a oxidačního stresu se projevují jako jemné vrásky a hyperpigmentace. Mezitím se na hlubší úrovni přirozeným úbytkem podpůrného tuku a kostí vytvářejí vrásky.

Co přesně dělá úbytek estrogenu s vaším obličejem? "Zmenšuje se celková tloušťka pokožky, zvyšuje se její suchost a snižuje se její pružnost, což vede k jejímu ochabování," říká dermatoložka Michelle Henry pro New York Magazine. Po třicítce máme o jedno procento nižší produkci kolagenu a začínáme ztrácet lžičku tuku v obličeji ročně. Bohužel tuk ztrácíme jen v obličeji. Ale není všem dnům konec. Není nutné se zavřít do temné komory a už nevycházet, existuje řada způsobů, jak stárnutí zpomalit.

Zdroj: Youtube

Jeden krém už nestačí

Základem je dodržovat hlavní zásady péče o pleť, tedy vždy mějte kvalitní kosmetiku zajišťující dostatečnou hydrataci, výživu pleti a UV ochranu, dbejte na životosprávu a omezte kouření a alkohol.

Přesto na prvním místě v péči o pleť stále zůstává čištění. Zažitá by měla být každodenní starost o pleť, a to dvakrát denně, ráno a večer. Kolem čtyřicítky však nestačí pouze jeden přípravek, každá žena by měla mít po ruce čistící přípravky jako odličovač očí, mléko, pěnu nebo jakoukoliv čisticí emulzi, která odstraní nečistoty z pleti.

"Rozhodně ale nedoporučuji přípravky 2 v 1, nebo jen v případě krátkodobého používaní, jako například při cestování," říká pro iDnes kosmetička Simona Klučiarovská

Pokud chcete své pleti dopřát opravdovou péči, pořiďte si sérum. Má za úkol dopravit do pokožky účinné látky, které jsou v sérech ve vyšší koncentraci. Ztrátu pružnosti zase napravují séra liftingová, nedostatek hydratace zase séra hydratační.

Používejte hydratační krém s faktorem SPF: hydratace je důležitá pro udržení pružnosti a vláčnosti pokožky, zatímco faktor SPF je důležitý pro ochranu před škodlivým UV zářením.

Zdroj: iDnes, New York Magazine