Premium obsah

Jablečný ocet je elixírem mládí, zdraví i krásy. Nejlepší efekt má před spaním

Jablečný ocet je elixírem mládí, zdraví i krásy. Nejlepší efekt má před spaním
Jedno jablko denně, doktora ze dveří vyžene. Znáte tohle staré přísloví? Jablka jsou u nás velmi oblíbeným ovocem, které má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Nejste-li ale úplně fanouškem chroupání jablek, máme pro vás jinou variantu. Jablečný ocet, který se z jablek vyrábí, je někdy přezdíván elixírem zdraví, mládí a krásy. Jak a k čemu tedy jablečný ocet využít?

Jablečný ocet vzniká fermentováním jablek. Kvašením cukrů z jablek vzniká kyselina octová, která je obecně velmi hojně používáná, ať už při úklidu domácnosti, v gastronomii, nebo kosmetice.

Zdroj: Youtube

Jablečný ocet před spaním

Jablečný ocet obsahuje vitaminy skupiny B, C, sodík, draslík, pektin a mnoho dalších. Právě pektin je látka, která napomáhá organismu rozkládat bílkoviny, a tedy zrychlí trávení. Z toho důvodu je pro tělo prospěšné dát si jablečný ocet před spaním a pomoct tím metabolismu trávit přes noc. Pozor! Nikdy nekonzumujte jablečný ocet samotný, může poškodit zubní sklovinu nebo popálit jícen. Používejte jednu lžíci octa na 300ml vody.

Pravidelná konzumace jablečného octu pomáhá snižovat hladinu krevního cukru (glykémie) a optimalizuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Pokud tedy ocet zařadíte do večerního rituálu, vaše tělo vám poděkuje.

Ocet na úklid i na bradavice

Vysoké množství kyseliny octové má skělé antibakteriální a dezinfekční účinky. Používá se tedy k ekologickému úklidu domácnosti. Ocet skvěle odstraňuje jakékoliv pachy, vodní kámen a jakékoliv skvrny. Smícháte-li ho v poměru 2 ku 1 s vodou, doplníte o esenciální olej, máte fantastický univerzální čistič. Použít ho můžete na okna, podlahu, dřezy, prach nebo toaletu. V tomto případě ale doporučujeme sáhnout po bílém octu. Ocet se dá použít i na dezinfekce malých ranek, nebo proti bradavicím a mykotickým onemocněním. 

Recept:

Domácí rozmarýnový kondicionér

Nejprve si vytvořte bylinkový ocet: Jablečný ocet smíchejte v hrnci s rozmarýnem - můžete přidat i kopřivy nebo jiné bylinky. Vše přiveďte k varu, nechte odpočinout a následně rozdělte do zavařovaček. Uchovejte v chladu. 

Následně používejte asi 4 polévkové lžíce octa na litr vody a používejte na konci mytí vašich vlasů jako oplach - směs už pak nevymývejte. Použít můžete kondicionér bez obav i na pokožku.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.