Ženy se od pradávna snažily vypadat půvabně a atraktivně, jak o tom svědčí četné archeologické nálezy šperků nejrůznějšího druhu. Definice ideální ženské krásy se však v každé době lišila. Ovlivňovalo ji náboženství, ale také módní ikony z řad významných aristokratek.

Mohutná ňadra v pravěku

Začneme už v pravěku. Určitě jste všichni na obrázku někdy viděli Věstonickou Venuši nebo její kamarádku z rakouského Willendorfu. Je to žena, která má mohutná prsa, větší břicho, velký zadek a rozložitá stehna. Dnes bychom jí nejspíš doporučili odtučňující kůru. Ovšem v pravěku vypadal ideál krásy právě takhle. Bylo to způsobeno i poměrně krutými podmínkami k životu. Na pralidi číhalo nebezpečí ze všech stran a kdykoli je mohlo zabít nějaké zvíře. Někdy se člověku na lovu dařilo, jindy ne. Proto si museli udělat zásoby na dobu nedostatku. Žena jich musela mít víc, protože byla dárkyní života. Hubeňoučká dívka by sotva v době nedostatku mohla uživit sama sebe a ještě dítě.

Starověký Egypt a ideál zdravého těla

Ve starověkém Egyptě byly ženy podporovány v nezávislosti a v dávání své krásy na odiv. Staroegyptská společnost byla velmi liberální. Předmanželský sex byl zcela přijatelný a ženy se mohly bez problémů rozvést se svými manžely. V té době byla ideálem štíhlá žena s úzkými rameny, vysoký pasem a symetrickým obličejem, píše web Dotyk. Egypťané si až úzkostlivě potrpěli na hygienu a udržování krásného štíhlého těla: považovali ho za svoji vizitku.

Ve středověku byly možná první případy anorexie

Spolu s křesťanstvím přišel do Evropy trend hledět spíš na duši než na tělo, s čímž souvisely i půsty a odříkání. Protáhlá štíhlá figura s bledou tváří byla znamením, že dáma své tělo zbytečně nepřecpává a tráví hodiny v kapli vzhlížením k Bohu. Možná už v té době se objevily první případy anorexie. Například Anežka Česká byla v půstech natolik vytrvalá, až ji svatá Klára v dopise napomenula, aby nezapomněla dbát na své zdraví: "Prosím Tě, nejdražší, a žádám v Pánu, aby ses ve zdrženlivosti, které se oddáváš, jak jsem se dozvěděla, moudře a opatrně vystříhala přílišné přísnosti přesahující síly."

V baroku jsou in obliny

Teprve renesance šířící se v 15. a 16. století z Itálie směrem do Evropy udělá v představách o kráse doslova revoluci. Dámy si teď mohou dovolit mít kypřejší ňadra, lehce zaoblené bříško i širší boky. Křivky jsou přirozené.

Baroko pak ještě více podporuje pořádná, mohutná ňadra, oblé bříško, naducaný zadeček, dost výrazně široké boky. Kdo má postavu barokního andělíčka z obrazů, má vyhráno. Je, jak se říká, za co chytit. Dámy, které mají nadváhu, se kvůli tomu v 18. století rozhodně nemusí nijak výrazně trápit.

V 19. století přichází první diety

V minulosti se ordinovaly diety jenom v souvislosti s nemocemi. S dodržováním diet cíleně za účelem hubnutí se masově setkáváme až v 19. století. Živnou půdou pro vznik diet je například viktoriánská Anglie. Dámy si pas stahovaly korzetem, aby byl co nejužší. Často přitom i hodně trpěly. Být od časného rána až do pozdního večera stažené totiž není vůbec nic příjemného.

Chlapecká postava se mění v sexy křivky

Po první světové válce je ale zase všechno jinak. Kvůli nedostatku mužů, kteří houfně umírali na frontách, musí ženy do práce a získávají mnohem více sebevědomí. Ideálem je teď obecně štíhlá postava, u žen až chlapecká s nižším pasem. Na prsa se moc nehledí, „in“ je naopak plochý hrudník.

Hollywoodská produkce od 30. až do 50. let 20. století mění pohled na krásu. Zlatá éra filmu přináší nové idoly a tím největším je Marilyn Monroe. Muži se z její sexy postavy mohou zbláznit, ženy ji napodobují. Velká kyprá ňadra, štíhlejší pas, pěkné boky, oblý zadeček a stehna, to je prostě ona. Mimochodem, víte, že si oblékala konfekční velikost 44? Byla podle přísných kritérií možná mírně boubelka, ale díky svému štíhlému pasu vypadala dokonale.

Vychrtlá Twiggy a heroinové modelky

V 60. letech 20. století se ale ideál štíhlosti obrací úplně na druhou stranu. Vychrtlou postavu a lá modelka Twiggy také napodobují ženy. Ale mužům moc radosti většinou nedělá. Také výživoví poradci by proti tomuto trendu směřujícímu více k anorexii nejspíše varovně zdvihali prst. Letí prostě vyhublý vzhled, a když dívka vypadá i ve třiceti jako dospívající žába, má cestu k modelingu otevřenou. To se znovu opakuje v 90. letech, kdy letí trend “heroinových“ modelek typu Kate Moss.

Odborníci upozorňují, že si tato děvčata zahrávají se zdravím, a navíc se stávají naprosto nevhodnými vzory pro dospívající mládež. Postupem času pouštějí módní návrháři na mola i zdravěji vypadající děvčata.

Zpět ke zdravé postavě

Nyní je trendy být štíhlá, ovšem zdravým způsobem. Důraz se klade na pěkná, velká prsa a hezký, dobře tvarovaný zadek, ovšem bříško by mělo být pokud možno ploché. A šanci dostávají i plus size modelky. Každopádně to vypadá, že se v posledních letech zase blýská na lepší časy a ideálem krásy je nyní „normální tělo.“ Na druhé straně nemizí kult mládí a ženy jsou pod obrovským tlakem, aby stále vypadaly mladě. Jednou z mála celebrit, která se proti tomu staví, je bývalá supermodelka Pavlína Pořízková, která se nebojí ukázat vrásky ani šediny.

Zdroj:ofm, Dotyk, Pestry jidelnicek