Z hlediska doby, po jakou se budete moci pyšnit upraveným klínem, nemá laser konkurenci. Chloupky vypadnou a nové už často nenarostou. Anebo narostou, ale budou jemnější a jemnější, takže nějaký chloupek sem nebo tam už možná nakonec ani nebudete řešit. Protože si ho jednoduše nevšimnete. Aby to ale neznělo jenom růžově, laser má i stránky, které vás zcela jistě nenadchnou. Tady jsou věci, které byste měla vědět, než se k dermatologovi objednáte:

1. Na kůži bez chloupků si počkáte

Představa, že když si dopřejete epilaci za několik tisíc korun (v závislosti na rozsahu ošetření i zařízení), musíte přeci odejít s ukázkově hladkým klínem, je bohužel zcela mylná. Laser sice část chloupků během zákroku opravdu ihned spálí, ale spoustu jich na svém místě zůstane. Buď delší a v očividně pochroumaném stavu (to jim patří!), nebo v podobě černých teček. A na jejich vypadnutí budete muset čekat někdy až čtrnáct dní. Navíc ani po prvním zásahu nemusí vypadnout všechny. Laser navíc nepostihne ani ty chloupky, které právě nejsou v té správné růstové fázi (nekoukají z kůže ven). To je také důvod, proč budete muset absolvovat minimálně čtyři pět sezení, aby ochlupení doopravdy zmizelo. A i poté (třeba za rok od zákroku) může přijít recidiva.


Kůže po ošetření také bývá napuchlá a začervenalá, někdy bolestivá na dotek. „Pokožku je potřeba ošetřit zklidňující mastí, jako je například Bepanthen. Následujících minimálně 24 hodin se pak vyhněte těsnému prádlu, koupeli ve vaně či bazénu, pobytu v sauně nebo náročné fyzické aktivitě. Měsíc byste ji také neměla vystavovat slunečnímu záření. A i pak chránit UV faktorem,“ říká dermatoložka Markéta Majerová z pražské kliniky Asklepion.


Moje zkušenost: První návštěva mě jednoznačně zklamala. Kůže totiž vypadala, jako bych ji doslova odrala hodně tupou žiletkou. Zkrátka nic hezkého na pohled. Začervenání ale naštěstí velmi rychle zmizelo díky zklidňující masti, stejně jako otok. Chloupky začaly citelněji vypadávat až zhruba po týdnu a kromě peelingu a frotýrování ručníkem (samozřejmě až po zklidnění oblasti) tomu bohužel nemůžete nijak víc pomoci. Vyzbrojte se tedy trpělivostí, budete ji potřebovat.

Zdroj: Youtube

2. Možná to vůbec nebude pro vás

Laser je sice v boji s chloupky velmi úspěšný, ale bohužel není pro všechny. Cílí totiž na pigment v chloupku. Čím světlejší barvu má, tím rozpačitější nejspíš bude výsledek. Nejlépe funguje kombinace světlé pokožky a tmavých chloupků, protože tu laser „čte“ jako velmi přehlednou a kontrastní. Před plánovanou epilací se tedy rozhodně neopalujte.

Popřemýšlejte také nad tím, nakolik stydlivá jste. Pohled (personál se musí na vaše intimní partie zaměřit opravdu datailně) a dotek cizího člověka nemusí být každému příjemný. Je tedy běžné, že si ženy laserem nechají upravit jen ochlupení v tříslech a linii bikin a zbytek řeší samy. Často už jen proto, že jim je nepříjemné ‚svěřit‘ své intimní partie cizímu člověku.


Moje zkušenost: Na laser mám přesně tu správnou kombinaci tmavých chloupků a světlé kůže, takže vše fungovalo tak, jak má. Jen pozor, pokud se rozhodnete pro nějakou formu porostu, určitě si na ošetření neberte tmavé kalhotky. Hrozí pak popálení. Sestřička vždy byla velmi milá a chápavá, ale stejně se musím přiznat, že mi procedura byla dost nepříjemná. Rozhodně násobně víc než taková prohlídka u gynekologa.

3. Zvažte, jaký máte práh bolesti

Laserová epilace bolí, s tím je zkrátka počítat. „Pokožka v klíně je velmi citlivá a její citlivost směrem od stehen k intimním partiím výrazně stoupá,“ zdůrazňuje dermatoložka Majerová. Slabší povahy udělají lépe, když rovnou požádají o anestetický krém. Počítejte ale s náklady navíc a také s tím, že na zákrok budete muset dorazit v předstihu, aby anestetikum stihlo zabrat.


Moje zkušenost: Obavy z bolesti jsem samozřejmě měla. Se sestřičkou jsem se domluvila, že když to bude bolet moc, krém aplikujeme. Nakonec to ale nebylo potřeba, se zatnutými zuby se to dalo přežít celkem v pohodě. Nejvíc mě to překvapivě bolelo v tříslech. Asi proto, že jsou tam chloupky silnější. Daleko hůř jsem vnímala fakt, že mám během procedury na očích ochranné zcela neprůhledné brýle. Přišlo mi, že situaci vůbec nemám pod kontrolou. Se sestřičkou jsme to vyřešily tak, že mi přesně popisovala, kde ucítím další „zásah“.


Zdroje:

www.asklepion.cz
www.bcdclinic.cz