Vědci se stále dohadují

Feromony jsou chemické látky, které živočichové, včetně lidí, produkují za účelem ovlivnění chování jedinců stejného druhu. Například, pes může produkovat feromony, které umožňují feně „cítit“ jeho přítomnost a touhu po rozmnožení. Na tomto principu pak fungují parfémy s feromony. Značky, které je prodávají, slibují, že po jejich použití se stanete pro opačné pohlaví naprosto neodolatelnými. Je to ale pravda? Některé studie sice naznačují, že feromony mohou hrát roli v přitažlivosti a výběru partnera, ale vědecký důkaz tohoto tvrzení je stále předmětem debaty.

Zdroj: Youtube

Přitažlivost je složitější

Ačkoliv některé studie zjistili, že aplikace feromonů pod nos člověka ho může činit sebevědomějším a možná i přitažlivějším pro ostatní, tento výzkum je stále ještě v plenkách. Přitažlivost si nezařídíte žádným zázračným elixírem, jde o komplexnější záležitost. Ovlivňuje ji mnoho faktorů, od fyzické až po osobnostní rysy, takže spoléhat se pouze na feromony by byla slepá ulička.

Marketingový Trik?

Mnoho značek se zaručuje za to, že jejich parfémy s feromony zvyšují přitažlivost a zlepšují mezilidské vztahy. Ale je to opravdu tak? Většina takových parfémů jsou zkrátka jen marketingový trik. Feromony jsou poměrně nestabilní a bývá velmi obtížné je uchovat v parfému, než se rozpadnou. Navíc, feromony samy o sobě jsou bez zápachu, takže nemohou ovlivnit vůni parfému.

Prasata lákat nepotřebujete!

Pokud přeci jen chcete feromonové parfémy vyzkoušet, pečlivě si prostudujte jejich složení. Většina takových parfémů totiž obsahuje feromony nikoliv lidské, ale například prasečí nebo psí. A domyslete si sami, co se stane, pokud takto navonění vejdete do parku, kde pobíhají psi.

Najděte svůj parfém

Ačkoliv stále mnoho lidí věří, že feromonové parfémy jim pomáhají, vědci to stále nepotvrdili a jedná se tudíž většinou o placebo efekt. Pokud si chcete pořídit parfém, na příplatek ve formě ,,zázračných feromonů" se raději vykašlete. Najděte parfém, který bude vonět vám samotným na vaší kůži. Pokud vás ani po nějaké době taková vůně neotravuje a stále vám voní, pravděpodobně vám prostě sluší. To dodá sebevědomí i vám, i vašim potenciálním partnerům.

Zdroje: