Strie jsou zprvu červenofialové jizvičky, které časem vyzrají do stříbřita. Většinou vznikají na místech, kde tělo nejvíc ‚roste‘, tedy na břiše, prsou a stehnech. A nutno podotknout, že žen, kterým se vyhnou, je minimum. Že se ke striím ‚schyluje‘, můžete občas poznat i podle toho, že vás kůže na dotyčných místech začne svědit. Prevence sice existuje, bohužel ale není stoprocentní, byť může výskyt jizviček rozhodně zmírnit.

Zdroj: Youtube

Pokožku je třeba začít každý den promazávat, a to pokud možno už od chvíle, kdy se vám na testu ukázaly dvě čárky, nebo klidně už v rámci plánování miminka. Může se to zdát brzy, ale pravdou je, že čím lépe pokožku na zátěž připravíte, tím spíše ji zvládne. Zvlášť pečlivá buďte v případě, máte-li přirozeně sušší kůži, ta je totiž ke striím náchylná více.

„Důležitá je pravidelná hydratace pokožky v kombinaci s prováděním masáží, a to pomocí vhodných, zejména olejových, přípravků. Slovo pravidelné je v tomto případě stěžejní, masáže je nutné provádět pečlivě v průběhu celého těhotenství. Některé zdroje doporučují i sprchování se střídáním studené a teplé vody,“ radí dermatoložka Iva Schmidtmayerová z Dermatologie prof. Hercogové.

Nejlepší službu udělají masážní oleje. Zvolit můžete jak ty speciálně určené těhotným, tak ty klasické. Poslouží ale i mastnější tělové mléko. Pokud se rozhodnete pro olej, pokožku před masáží lehce navlhčete, abyste usnadnili vstřebávání oleje. Masírujte jemnými krouživými pohyby směrem k srdci. Masáž můžete klidně přenechat i partnerovi.

A co dělat, pokud už se strie objeví? V první řadě platí, že byste kůži neměla přestávat mazat. I když strie v první chvíli bývají velmi výrazné, vězte, že postupem času vyblednou a nebudou zdaleka tak viditelné. Nejsou ostatně ničím, za co byste se měla stydět. Pokud byste se jich ale přece jen chtěla zbavit, může vám pomoci dermatolog, ale opět platí, že výsledek nemusí být stoprocentní. „V případě, ze už strie vznikly, lze je částečně korigovat například laserovým či radiofrekvenčním ošetřením,“ upřesňuje Schmidtmayerová.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436005/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031338/