Premium obsah

Co je SPF a kdy ho používat?

Co je SPF a kdy ho používat?
Zkratka SPF se poslední dobou skloňuje víc než kdy předtím. Stává se z ní takové zaklínadlo všech kosmetických firem, které nabádají k tomu, abychom SPF poctivě aplikovali na svou pokožku. A to nejen v případě, že se jdete opalovat. Ochrana před sluncem je důležitější, než si můžete myslet, a to dokonce i v momentě, kdy slunce vůbec nesvítí. Co je tedy SPF ve skutečnosti a proč je tak důležitá?

Co SPF znamená?

Zkratka SPF vznikla překladem z anglického spojení „sun protection factor“ a značí stupeň ochrany pleti před sluncem a hlavně před jeho UVB zářením. Právě toto záření má na svědomí to, že se naše kůže opálí, ale také to, že se spálí. Krém s SPF bychom tedy měli aplikovat vždy, kdy svou pokožku vystavujeme slunečnímu záření. Číslo SPF udává, z kolika procent faktor kůži ochrání. SPF 15 chrání kůži z 93 %, SPF 30 z 97 % a SPF 50 z 98 %. Není to tak, že krém se SPF 30 by ochránil kůži dvakrát více. Prostředky se SPF nám tak vlastně prodlužují dobu, kterou můžeme strávit na slunci. (KRMÁŠKOVÁ, Iveta. Stanovení SPF a UVA-PF in vitro. 2010.)  Doba účinnosti SPF také závisí na daném kožním fototypu jedince. Nejčastěji se vyskytují fototypy I. – IV. V České republice pak převládá typ III. (PEŠKOVÁ, Radmila. Ochrana kůže před UV zářením. 2016.)

Zdroj: Youtube

Jak a kdy SPF používat?

Používat krém se SPF je základem zdravého opalování. Stejně jako například nevystavovat se slunečnímu záření v pravé poledne. Pro naši kůži je ochrana důležitá i v případech, kdy slunce vůbec nesvítí. Až 80 % UVA a UVB záření totiž pronikne i skrz mraky. Proto je potřeba se chránit i v zimě. V zimním období se bavíme především o ochraně obličeje. Denní krém s ochranou SPF by se tak měl stát součástí vaší každodenní péče. Naopak na noc se aplikace krému s SPF nedoporučuje, jelikož pleť příliš zatěžuje ve chvíli, kdy má odpočívat a regenerovat.

Kůže jako poušť. Strategie přežití pro majitelky suché pokožky
Kůže jako poušť. Strategie přežití pro majitelky suché pokožky

Suchá místa na kůži čas od času trápí každou z nás. Horší je to ve chvíli, kdy člověk suchou pokožku dostane do vínku. Nepříjemné pnutí je pak na denním pořádku. Co hůř, majitelky tohoto typu pleti dříve a rychleji stárnou. Jak vyjít vstříc nárokům pokožky, která jako by nikdy neměla dost?

Proč SPF patří na obličej?

Máte několik možností, jak SPF zahrnout do svého běžného režimu a dopřát tak své pleti dostatečnou péči a ochranu. Můžete si vybrat CC nebo BB krém s SPF ochranou a hydratační, zmatňující nebo tónovací funkcí. Aplikuje se jako poslední krok ranní péče. Vybírat máte z čeho i v případě, že máte citlivou pokožku a potřebujete tak sáhnout pro speciální krém nebo po přírodní kosmetice. Pravidelné používání krému s SPF vám zajistí mladistvou pleť. Působením slunce totiž pleť ztrácí přirozenou elasticitu, rychleji stárne a tvoří se vrásky. Cílem užívání SPF ochrany je vitální a rozzářená pleť bez známek stárnutí. Krém s SPF působí také jako prevence před pigmentovými skvrnami, které se často tvoří na tváři i v dekoltu. (PEŠKOVÁ, Radmila. Ochrana kůže před UV zářením. 2016.)

Spálili jste se na slunci? Máme pro vás tipy, jak kůži ulevit
Spálili jste se na slunci? Máme pro vás tipy, jak kůži ulevit

Špatná zpráva je, že spálenina od slunce dovede pěkně potrápit a není žádný prostředek, který by vás jí opravdu bleskurychle zbavil. Tou dobrou zprávou ovšem je, že existuje celá řada možností, jak se o regeneraci kůže pokusit.

Nezapomeňte na rty a oči

Díky osvětě už většina z nás ví, jak se zdravě opalovat a krém se SPF pro nás není takové tabu. Na některé části těla ale stále často zapomínáme. A to jsou rty, pokožka hlavy a oční víčka. Právě tato 3 místa si zaslouží stejnou ochranu jako zbytek našeho těla. Nezapomeňte před odchodem na sluníčko ošetřit krémem i pěšinku vlasů a rty. Speciální péči si zaslouží i oční víčka, i když jsou citlivá vůči většině běžných kosmetických přípravků, sáhněte po přírodním krému se SPF a namažte si i oční víčka. Právě tam máme totiž nejtenčí vrstvu kůže na našem těle a zaslouží si, abychom ji nenechali jen tak spálit.

Slunce většina z nás miluje a je to bezesporu zásobárna energie a vitaminu D, který během zimního období tak postrádáme. Pečujte ale během opalování o svou kůži svědomitě, abyste se vyhnuli zdravotním problémům, které s sebou UV záření přináší.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.