Co SPF znamená?

Zkratka SPF vznikla překladem z anglického spojení „sun protection factor“ a značí stupeň ochrany pleti před sluncem a hlavně před jeho UVB zářením. Právě toto záření má na svědomí to, že se naše kůže opálí, ale také to, že se spálí. Krém s SPF bychom tedy měli aplikovat vždy, kdy svou pokožku vystavujeme slunečnímu záření. Číslo SPF udává, z kolika procent faktor kůži ochrání. SPF 15 chrání kůži z 93 %, SPF 30 z 97 % a SPF 50 z 98 %. Není to tak, že krém se SPF 30 by ochránil kůži dvakrát více. Prostředky se SPF nám tak vlastně prodlužují dobu, kterou můžeme strávit na slunci. (KRMÁŠKOVÁ, Iveta. Stanovení SPF a UVA-PF in vitro. 2010.) Doba účinnosti SPF také závisí na daném kožním fototypu jedince. Nejčastěji se vyskytují fototypy I. – IV. V České republice pak převládá typ III. (PEŠKOVÁ, Radmila. Ochrana kůže před UV zářením. 2016.)

Zdroj: Youtube

Jak a kdy SPF používat?

Používat krém se SPF je základem zdravého opalování. Stejně jako například nevystavovat se slunečnímu záření v pravé poledne. Pro naši kůži je ochrana důležitá i v případech, kdy slunce vůbec nesvítí. Až 80 % UVA a UVB záření totiž pronikne i skrz mraky. Proto je potřeba se chránit i v zimě. V zimním období se bavíme především o ochraně obličeje. Denní krém s ochranou SPF by se tak měl stát součástí vaší každodenní péče. Naopak na noc se aplikace krému s SPF nedoporučuje, jelikož pleť příliš zatěžuje ve chvíli, kdy má odpočívat a regenerovat.

Proč SPF patří na obličej?

Máte několik možností, jak SPF zahrnout do svého běžného režimu a dopřát tak své pleti dostatečnou péči a ochranu. Můžete si vybrat CC nebo BB krém s SPF ochranou a hydratační, zmatňující nebo tónovací funkcí. Aplikuje se jako poslední krok ranní péče. Vybírat máte z čeho i v případě, že máte citlivou pokožku a potřebujete tak sáhnout pro speciální krém nebo po přírodní kosmetice. Pravidelné používání krému s SPF vám zajistí mladistvou pleť. Působením slunce totiž pleť ztrácí přirozenou elasticitu, rychleji stárne a tvoří se vrásky. Cílem užívání SPF ochrany je vitální a rozzářená pleť bez známek stárnutí. Krém s SPF působí také jako prevence před pigmentovými skvrnami, které se často tvoří na tváři i v dekoltu. (PEŠKOVÁ, Radmila. Ochrana kůže před UV zářením. 2016.)

Nezapomeňte na rty a oči

Díky osvětě už většina z nás ví, jak se zdravě opalovat a krém se SPF pro nás není takové tabu. Na některé části těla ale stále často zapomínáme. A to jsou rty, pokožka hlavy a oční víčka. Právě tato 3 místa si zaslouží stejnou ochranu jako zbytek našeho těla. Nezapomeňte před odchodem na sluníčko ošetřit krémem i pěšinku vlasů a rty. Speciální péči si zaslouží i oční víčka, i když jsou citlivá vůči většině běžných kosmetických přípravků, sáhněte po přírodním krému se SPF a namažte si i oční víčka. Právě tam máme totiž nejtenčí vrstvu kůže na našem těle a zaslouží si, abychom ji nenechali jen tak spálit.

Slunce většina z nás miluje a je to bezesporu zásobárna energie a vitaminu D, který během zimního období tak postrádáme. Pečujte ale během opalování o svou kůži svědomitě, abyste se vyhnuli zdravotním problémům, které s sebou UV záření přináší.

Zdroje: