Máte-li citlivou pleť, většina kosmetických přípravků pro vás nebude. Je třeba hledat a opatrně zkoušet – ideálně na předloktí a den až dva vyčkat. Citlivá pleť je totiž hodně nevyzpytatelná. Ani označení „sensitive“, které kosmetika určená tomuto typu pleti nese, ještě není zárukou, že vaše pokožka přípravek snese. Zvlášť jedná-li se o kosmetiku konvenční, tedy takovou, v níž převažují syntetické látky. Každé pleti totiž dělá potíže něco jiného – může jít o konkrétní složky, jejich vzájemné kombinace i o poměr účinných látek. Obecně však platí, že čím je etiketa výrobku delší, tím vyšší je pravděpodobnost, že vás kůže bude po jeho nanesení pnout, pálit, svědit nebo že zčervená.

„Čím více aktivních látek produkt obsahuje, tím větší je riziko, že na některou ze složek bude pokožka přehnaně reagovat. Pro citlivou pleť doporučujeme používat přípravky s jasně uvedeným složením, s minimem konzervačních látek a barviv. Podráždění mohou způsobit i ovocné kyseliny, kombinace vitaminů, silikonů nebo éterických olejů,“ říká korektivní dermatoložka Iva Obstová z pražské MEDICOM Clinic. Pozor také na soli hliníku, parfémy, chemické UV filtry nebo tenzidy.

Méně je více

Klíčem k tomu, jak s citlivou pletí vyjít, jsou tedy v první řadě minimalistické formule. Ty můžete najít i u konvenční kosmetiky – stačí zajít do lékárny. Většina kosmetických značek, na které tam narazíte, se ostatně na problémy s citlivou pletí zaměřuje. V přípravcích z lékárny tak nenajdete parfémy, parabeny a další potížisty. Navíc jsou často baleny ve speciálních flakonech, které brání přístupu vzduchu a kontaminaci bakteriemi – i to snižuje riziko, že se vaše kůže proti přípravku zase vzepře.

Minimalistické složení najdete i u přírodní kosmetiky a ano, řada citlivek se v „zelené“ kosmetice najde. Potíž je v tom, že i přírodní kosmetika může dráždit – nedá se tedy automaticky říct, že by byla tou nejlepší volbou. „Certifikovaná přírodní kosmetika obsahuje přírodní nebo přírodně analogické konzervační látky a má také kratší trvanlivost. Její součástí jsou navíc různé rostlinné extrakty, které mohou zafungovat jako alergen. Týká se to zejména heřmánku, arniky, meduňky, aloe vera, máty, levandule, rozmarýnu, šalvěje nebo éterických olejů, jako je tea tree, ylang-ylang nebo třeba eukalyptus. I zde tedy platí pravidlo o testu na předloktí před použitím,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Yvonne Bergerová z pražské BcD Clinic.

Pokud u vás aplikace kosmetického výrobku vyvolává pocit pálení, svědění nebo napjaté kůže, okamžitě ho přestaňte používat. Opakované nanášení nevhodných přípravků může totiž vyústit až v alergickou reakci. Ta je spojena se zarudnutím pokožky, která je na dotyk drsná nebo naopak napjatá, přetrvává také intenzivní svědění. Alergie se často projevuje formou akutního ekzému.

Zdroje: www.medicomclinic.cz, www.bcdclinic.cz