Zdroj: Youtube

Vznik bolestivých puchýřů na rtech nebo v jejich okolí má na svědomí celkem běžný vir zvaný herpes simplex. Jakmile jste mu jednou byli vystaveni, zůstane s vámi už navždy – ukrytý v imunitním systému. Dlouhé roky o sobě nemusí dát vědět, ale pak stačí například větší stresová zátěž a opar zase vykoukne. Virem herpes simplex se přitom můžete celkem snadno nakazit, třeba tím, že si půjčíte kamarádčin balzám na rty, sdílíte s kolegou stejnou vidličku, pijete z nedostatečně umytého hrnku nebo použijete žiletku člověka, který virus má (aniž by o tom třeba věděl). „Herpes simplex, tedy virus, který způsobuje opary, je velmi nakažlivý a infekce tímto virem je běžná,“ řekla pro web iReceptář.cz lékařka Romana Vetchá. „Dokonce více než 50 % populace je infikováno typem herpes viru, který nejčastěji způsobuje opary. Zajímavé však je, že u většiny lidí, kteří se tímto virem nakazili, se příznaky nikdy neprojeví. Virus je nejvíce nakažlivý, když je opar přítomen, zejména když puchýř začne vytékat.“

Faktory, které zvyšují pravděpodobnost propuknutí oparu:

• nachlazení nebo jiná nemoc

• oslabení imunitního systému

• horečka

• stres

• chronický nedostatek spánku

• příliš mnoho slunce

• menstruace

V drogeriích i lékárnách samozřejmě pořídíte spoustu mastí na eliminaci puchýře – nejvhodnější jsou ty antivirové s obsahem oxidu nebo síranu zinečnatého. Vyzkoušet můžete i speciální náplasti na opary nebo vysušující pudry. Oparů na rtech se ale můžete zbavit i čistě přírodní cestou.

Česnek jako přírodní zabiják oparů

Naše babičky rády používaly ověřené obklady z bylinek, které běžně našly na zahrádce – máty, heřmánku nebo šalvěje. Všechny tyto bylinky působí protizánětlivě. Téměř zázračně dokáže s opary bojovat i zelenina, kterou má každý doma – obyčejný česnek. Nejdůležitější složkou v česneku je sirná sloučenina allicin se silným bakteriostatickým účinkem, který pomáhá rychleji vyléčit infekci. Stačí, když přepůlíte oloupaný stroužek česneku a po dobu 10 minut ho přikládáte v místě oparu. Pokud vás kůže hodně pálí a štípe, dejte si pauzu. Postup můžete zopakovat několikrát za den, vždy je lepší použít čerstvý stroužek česneku. Poté bolák jemně omyjte vlažnou vodou, vysušte a ošetřete lékařskou vazelínou. Opary se totiž hojí rychleji, když jsou vlhké, takže vazelína zabrání jejich vysychání a může způsobit, že puchýř dříve zmizí.

Nasaďte vitamíny

Lékárníci doporučují v případě, že se u vás objeví opar (i jako prevence), nasadit vitamíny skupiny B, protože podporují imunitní systém. Opar se tak rychleji zahojí. Zařaďte do svého jídelníčku i potraviny bohaté na vitamín B, jako jsou mořské ryby, banány, droždí, špenát, brambory a třeba i řepu. Kromě „béčka“ je potřeba zvýšit i přísun vitamínu C a E, které pomáhají ničit virus herpes simplex. Více zeleniny a ovoce je důležité zařadit zvlášť teď na podzim, kdy je naše imunita často oslabená.

Co ještě pomáhá proti oparům?

Ledování. Bolest v místě oparu můžete utlumit, když na puchýř přiložíte studený obklad. Nedávejte led ale přímo na kůži, mohlo by ji to poškodit. Lepší je zabalit kostku ledu do čisté utěrky.

Aloe vera gel. Stejný gel, který se používá na spáleniny od slunce, může pomoct léčit opar. Laboratorní výzkum ukázal, že gel může pomoct v boji proti virům, včetně herpes simplex.

Lysin. Jde o nepostradatelnou aminokyselinu, která pomáhá bojovat konkrétně proti herpetickému viru a urychluje hojení oparů. Dodává se ve formě krému nebo kapslí.

Propolis. Včelí produkt si poradí s opary i afty. Působí protizánětlivě, regeneruje, tiší bolesti. Na opary aplikujte mastičku s propolisem, zlepšení by mělo přijít brzy.

Meduňkový balzám. Meduňka má antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Kvůli těmto vlastnostem některé výzkumy zkoumaly schopnost meduňky léčit nebo předcházet viru herpes simplex, viru, který způsobuje opary. Studie zjistily, že meduňka může zkrátit délku infekcí oparů, zabránit opakovaným infekcím a snížit zarudnutí a otoky.

Olej z máty peprné. Zahraniční průzkum ukázal, že tento přírodní olej pomáhá rychleji hojit opar. Po třech hodinách inkubace byla při vyšší koncentraci mátového oleje prokázána antivirová aktivita o 99 % vyšší.

Tea tree olej. Smíchejte 2 kapky čistého 100% tea tree oleje s 12 kapkami libovolného kosmetického oleje a poté nanášejte přímo na opar – nikdy ne prsty, ale pomocí čistého tamponku.

Aby se opar nešířil dál, snažte se vyvarovat stresu a hlavně se bolavého místa nedotýkejte. Pokud se oparu dotknete prsty, můžete si virus snadno přenést na další části těla. Často si myjte ruce a vyhněte se orálnímu sexu. Zdravý imunitní systém si s opary poradí do týdne až 10 dnů, kdy by měly úplně vymizet.

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-se-zbavit-oparu-cesnek-30000919.html https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/cold-sores-at-home-care

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2602638/

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2156587216663433