Hrbolatá kůže s dolíčky v oblasti hýždí, stehen a břicha není zrovna estetická. Pravda ale je, že ji máme skoro všichni, jen někdo více a někdo méně. Co vlastně pomerančová kůže znamená? Zjednodušeně řečeno jde o tuk, který vytváří tlak na kůži, čímž se na ní tvoří hrbolky.

Celulitida přímo souvisí s lymfatickými změnami. Pomerančová kůže totiž vzniká i z důvodu nedostatečné schopnosti organismu zbavit se přebytečného odpadního materiálu, toxinů a kyselin, jak uvádí web o zdraví Healthline.

Z tohoto důvodu se škodlivé látky hromadí v tukových buňkách uložených pod kůží, a to má za následek nabírání na objemu. Buňky následně vytvářejí tlak na kůži a způsobují povrchovou deformaci pokožky připomínající kůru pomeranče. Tento proces se nazývá lipohypertrofie. Vznik celulitidy ale ovlivňuje mnohem více faktorů, jako je třeba genetika nebo nezdravý životní styl.

Proč mají celulitidu jen ženy?

Nemají, celulitidou trpí i malé procento mužů. Ženy mají ale celulitidu více viditelnou, protože jejich kůže je jednak tenčí, jednak mají od přírody více tuku.

Celulitida má celkem čtyři stupně, od sotva znatelných projevů na kůži až po viditelné nerovnosti a důlky v kůži, kdy je přítomná i degenerace vaziva a bolest.

Naštěstí existují triky, díky kterým můžeme celulitidu alespoň omezit. Zcela odstranit totiž tenhle problém nejde. Každopádně, pokud vás trápí hrbolky na kůži, věnujte jim dostatečnou péči. Při zanedbání totiž může způsobit zdravotní obtíže, až nevratné degenerativní změny podkožní tkáně.

Celulitida bývá často spojená s nezdravým životním stylem, a proto se dá redukovat hubnutím, budováním svalů a zlepšením životosprávy. Sem patří i to, že budeme jíst méně zpracovaných potravin, omezíme alkohol, budeme dostatečně pít, hýbat se, spát alespoň sedm hodin a budeme pravidelně odpočívat.

Mezi nejčastější důvody vzniku pomerančové kůže uvádějí odborníci poruchu cirkulace lymfy a zadržování vody v buňkách tukových. Mezi další faktory vzniku pak patří:

- genetická predispozice
- nadváha – obezita
- pohybové a stravovací návyky
- užívání hormonální antikoncepce

Zdravý jídelníček a kolagen

Omezení tuků a cukrů ve stravě je základ. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat proti celulitidě, je zvýšit hustotu kolagenu v pokožce tím, že ho do těla dostanete z externích zdrojů. Kolagen hraje nezbytnou roli v tom, jak je naše kůže pevná, elastická a hydratovaná, což dokládá i tato studie. Kde ho najdete? Převážně v mase, aspiku, ořeších, vejcích nebo tučných rybách a citrusech. Dalším způsobem, jak posílit pojivovou tkáň pokožky, je konzumace potravin bohatých na antioxidanty a potraviny s obsahem vitamínu C, který je nezbytný pro tvorbu kolagenu a elastinu. Tvorbu kolagenu mohou dobře podporovat i potravinové doplňky s kolagenem, které mohou projevy celulitidy redukovat.

Bylinky na vyplavení toxinů

Podle čínské medicíny je celulitida znakem nerovnováhy v organismu a jedná se o nedostatek energie v dráze ledvin a sleziny. Doporučuje se užívat bylinku s názvem gotu kola (česky jako pupečník asijský), která má výborné účinky na krevní oběh a zlepšuje pevnost a pružnost kůže. Na lymfatický systém působí dobře třapatka nachová známější pod svým latinským jménem Echinacea. Jedná se o přírodní antibiotikum, které tělo – a zejména lymfatický systém – zbavuje škodlivých látek. Najdete ji i v podobě různých krémů, tinktur nebo olejů. Lymfatický systém pomůže pročistit i kaštan jedlý nebo pýr plazivý. Tato očistná kúra zbaví organismus škodlivých látek, které se v něm nashromáždily, a zároveň tělu umožní zadržovat menší množství vody.

Pohyb rozpohybuje lymfu

Za vznik celulitidy je zodpovědný i nedostatečný fyzický pohyb. Ten totiž zajišťuje správný chod lymfatického systému, který do těla buněk přivádí kyslík a odvádí z nich škodlivé látky. Správný lymfatický systém se rovná dobrému překyselení podkožních buněk, čímž se zamezuje vzniku deformace pokožky. Pokud máte sedavé zaměstnání a téměř nulový pohyb, jste vystaveni vyššímu riziku vzniku celulitidy, jak uvádí odborný článek kliniky Mayo Clinic. Proto hodně choďte, běhejte, cvičte, zkrátka rozpohybujte svoji lymfu, jak jen to je možné. Sezením na gauči stav vaší celulitidy rozhodně nezlepšíte, s tím je potřeba se smířit.

Pitný režim

Udržování hydratace organismu je klíčové zejména pro prevenci celulitidy. Pitím alespoň dvou litrů vody denně můžete výrazně redukovat projevy celulitidy na kůži a pomoct tělu zbavit se přebytečných tukových buněk. Díky dostatečnému příjmu tekutin může tělo totiž lépe odvádět toxiny. Hydratovaná pokožka je pružná a elastická a tedy i viditelně hladší. Jestli zapomínáte pít, pořiďte si lahev na vodu a noste ji stále u sebe.

Lymfatické masáže a kosmetické procedury

Jak už jsme zmínili, za deformaci kůže může i špatný lymfatický tok. Manuální lymfatické masáže vám pomohou lymfu opět rozproudit a díky tomu tělo lépe odplaví nahromaděné toxiny. Možná jste se setkali také s tvrzením, že sauna vám vykouzlí kůži hladkou jako dětská prdelka. Pravda ovšem je, že takové zázraky sauna nedokáže. Na druhou stranu, střídání tepla a chladu prokrvuje pokožku, takže vypadá na pohled vypnutější a pevnější. Efekt můžete v sauně ještě podpořit masáží pomocí kartáče nebo saunovací houby. Na trhu jsou dnes běžně dostupné i různé léčebné procedury. Je však důležité podotknout, že celulitidy vás nezbaví, mohou ale snížit její výskyt na určitou dobu. Většinou jsou však tyhle neinvazivní procedury finančně nákladné a je potřeba několik opakování. Patří mezi ně třeba kryolipolýza (zmrazení tukových buněk mrazem), ultrazvuk, cellfina (dlouhá jehla na rozbití tvrdých bulek pod kůží), maderoterapie nebo akustická vlnová terapie.

Vynechání hormonální antikoncepce

Hormony mají v ženském těle – které je celulitidou primárně ohroženo – obrovský význam. Jejich množství se v průběhu menstruačního cyklu i života ženy výrazně mění. Jsou to zejména hormony estrogeny, které se, mimo celou řadu dalších věcí, podílejí na pružnosti pojivové tkáně. Změny na kůži se tak projeví například v těhotenství, v období menopauzy i nebo v rámci měsíčního cyklu. Svůj vliv mohou mít i různé léky včetně hormonální antikoncepce. Její užívání může vést ke změnám zadržování vody v těle, což vede ke zhoršení projevů celulitidy.

Zdroje: