Co všechno víte o očních vadách?

V optice se zaměřte nejen na to, zda vám jsou brýle na obličeji pohodlné a cítíte se v nich dobře, ale hlavně na barvu obrouček. Tenhle bod je opravdu důležitý. Většina lidí automaticky volí obroučky černé nebo stříbrné, protože se hodí tak nějak ke všemu. Ne vždy jsou ale tou „univerzální“ volbou. Jakou barvu a jaký odstín tedy zvolit? Při rozhodování vám pomůže barevná typologie.

Zdroj: Youtube

Jste zimní, nebo jarní typ?

Každý z nás má jiný tón pleti, jinak barevné oči a vlasy a od toho se odrážíme. Existují dvě hlavní sezónní kategorie podle odstínu pleti, a to teplé (jaro, podzim), nebo studené (léto, zima). Podle toho, v jaké jste kategorii, byste měli vybírat nejen svůj šatník nebo líčení, ale právě i brýle. Vhodně zvolená barva pak dokáže podtrhnout vaši krásu a celý obličej prozářit, nesprávně zvolené tóny vás mohou naopak dělat unavenějšími a staršími. Obecně platí, že mezi teplé tóny spadají zrzky a brunetky s hnědýma nebo zelenýma očima, studené tóny pak patří blondýnkám a černovláskám s modrýma očima a světlou pletí.

Že ještě nevíte, do kterého barevného typu patříte? Pak si udělejte jednoduchý test.

Jak určit svůj barevný typ

1) Odličte se a pokud máte vlasy barvené, stáhněte si je do culíku, aby vám nepadaly do obličeje.

2) Ujistěte se, že jste na denním světle, umělé vnitřní osvětlení by mohlo výsledky zkreslit.

3) Sedněte si před zrcadlo a požádejte partnera nebo kamarádku o pomoc. Zkoušejte si k obličeji přikládat různé odstíny látek. Sledujte, jaké barvy vám zvýrazní oči, prozáří pleť a utlumí viditelnost kruhů pod očima.

4) Nejdřív zjistěte, zda potřebujete teplé, či chladné barvy. Vyzkoušejte například krátce po sobě lososovou (teplá) a starorůžovou (chladná), čistou modrou (chladná) a zelenomodrou (teplá), rajčatovou (teplá) a malinovou červenou (chladná), zlatou (teplá) a stříbrnou (chladná).

5) Vyzkoušejte různé odstíny rtěnek (oranžová, fialová, tmavě červená) nebo tvářenek na jinak nenalíčený obličej. Zkoušejte nanášet barvy bez nasazených brýlí, aby barva obrouček dojem nezkreslila.

Sluší vám více chladné odstíny? Pravděpodobně máte studený tón pleti a spadáte do kategorie léto nebo zima.

Sluší vám více teplé odstíny? Vaše pleť má spíše teplý podtón a barevná paleta je jaro nebo podzim.

Co když jste neutrální?

Řada lidí má neutrální podtón pleti (ani extrémně teplý, ani extrémně chladný), ale i tak se pokuste určit, co je pro vás „menší zlo“. Tedy, zda potřebujete spíše mírně chladné, nebo mírně teplé odstíny – jedno z toho vám bude vždy slušet více.

Znám svůj barevný typ, jaké brýle si mám tedy vybrat?

Studený tón pleti (léto, zima): Tento typ pleti má růžový podtón a nejvíce mu sluší obroučky podobných chladných tónů s modrým podtónem – stříbrné, šedé, růžové, fuchsiové, fialové, modré, modrozelené a čiré. Celočerné obroučky mohou na letních typech působit příliš ostře. Zimní typy je budou mít v oblibě, zvlášť pokud mají tmavou barvu vlasů.

Teplý tón pleti (jaro, podzim): Typům pleti se zlatým podtónem nejlépe sluší podobně teplé obroučky, jako jsou želvovinové, olivové, teal, hnědé, červené, oranžové, zlaté a žluté. Obroučky brýlí ve střední tmavosti a v teplých odstínech vypadají krásně, jemně a přirozeně. Nebojte se vzorovaných obrouček, mohou být velmi praktické – pokud víte, jaké barvy vám sluší a zvolíte vzor složený z těchto barev, budou se vám jedny brýle hodit ke všemu, co máte v šatníku.

Lesklé verus matné

Vyzkoušejte si před zrcadlem, zda vypadáte lépe v kontrastních kombinacích a výrazných odstínech, nebo vám lichotí spíše tlumené, jemné a neutrální barvy oblečení. Podle toho zvolte i brýle: v prvním uvedeném případě vybírejte živé, čisté barvy a nebojte se lesku. V druhém případě volte raději matné verze a klidnější, zastřené odstíny barev.

Světlé, nebo tmavé?

Zhodnoťte svou míru tmavosti a sytosti – pokud celkově působíte světleji (jaro, léto), máte světlé vlasy, oči i pleť, volte světlejší či středně tmavé odstíny obrouček, které působí lehčím dojmem. Pokud je vaše vizáž spíše tmavší (podzim, zima),

máte středně tmavé až tmavé oči i vlasy, můžete si dovolit tmavší odstíny obrouček, aniž by přebíjely vaši tvář.

A jak vybírat kovové obroučky?

Tenké kovové obruby jsou trendy, navíc jsou lehké a ideální na řízení auta. „Jarním a podzimním typům sluší zlato a další kovy s teplým podtónem jako je měď, mosaz či bronz. Pokud jste letní nebo zimní typ a potřebujete chladné odstíny kovu, budete vypadat krásně ve stříbrných, hliníkových, platinových nebo ocelových obroučkách. Letním a podzimním typům obvykle lichotí spíše matný finiš, jarní a zimní typy si mohou dovolit více lesku,“ uvádí osobní stylistka a specialistka na barevnou typologii Vanda Jarošová z Colour-medicine.cz.

Vybírejte i podle tvaru obličeje

Pokud si stále nejste jisti, jaké brýle vám padnou, poraďte se s asistenty přímo v optice, vezměte si na pomoc kamarádku a hlavně – nebojte se zkoušet a zkoušet, dokud si nebudete stoprocentně jisti. Každému obličeji sluší nejen jná barva, ale i jiný tvar brýlí. „Když už víte, které barvy vám sluší, je výběr brýlí snazší. Pokud stále tápete, nebojte se experimentovat a vyzkoušet všechny možnosti, které se nabízejí. S výběrem perfektně padnoucích brýlí vám ostatně rádi pomohou vyškolení odborníci v optice. Většina obrouček se vyrábí v několika barevných variantách, určitě najdete ty pravé,“ doporučuje optometristka Alice Burianová ze sítě OpticLab.

Zdroje:

Vanda Jarošová, specialistka na barevnou typologii

Alice Burianová, optometristka