Premium obsah

Atopický ekzém potřebuje jednu základní věc, aby se zklidnil

Atopický ekzém potřebuje jednu základní věc, aby se zklidnil
Atopického ekzému se nikdy úplně nezbavíte, výrazně zkrotit ho ale můžete. A dokonce i v nejchladnější části roku. Pomůže výživná kosmetika i termoprádlo s antibakteriální úpravou. Ale hlavně to chce mazat, mazat a zase mazat.

Podzim a zima je pro většinu atopiků obdobím relativního klidu. Chlad mírní svědění i zánětlivé procesy, postižená místa je ale třeba promazávat častěji než po zbytek roku. I kůže zdravého člověka totiž na podzim a v zimě produkuje podstatně méně kožního mazu, a je tak mnohem zranitelnější. Atopici se s nedostatkem kožního mazu potýkají celoročně, takže tenhle přirozený zimní útlum cítí ještě výrazněji.

„Jejich suchá kůže není schopna si v dostatečném množství vytvářet lipidovou vrstvu, která by ji ochránila před nepříznivými vnějšími vlivy,“ říká dermatoložka Gréta Wohlová z pražského Laserového centra Anděl. Mazací úsilí proto s klesajícími teplotami znásobte.

Zdroj: Youtube

Nejvíc vám prospějí hodně hutné a výživné přípravky a tělová kosmetika na olejové bázi. Hledejte v nich lipidy, ureu, glycerol, ceramidy, mastné kyseliny či zklidňující dexpanthenol nebo termální vodu. Skvělé jsou i moderní přípravky, které umí zlepšit stav kožního mikrobiomu, tedy pospolitosti mikroorganismů, které obývají povrch kůže a podílí se na jejím správném fungování. Tak či onak by vaše kosmetika měla být hypoalergenní a určená speciálně pro potřeby atopiků. Jistotou jsou v tomhle ohledu lékárny či speciální dermokosmetická centra.

V chladnějších měsících se také ještě více než jindy soustřeďte na to, aby se vaše kůže zbytečně nevysušovala. „Doporučuju co nejméně používat mýdlo, a pokud už musíte pracovat se saponáty a čisticími prostředky, použijte ochranné rukavice,“ radí doktorka Wohlová. Na běžné mytí rukou používejte zásadně speciální mýdla s neutrálním nebo kyselým pH a zvláčňujícími složkami a ruce pokaždé důkladně otřete a promažte krémem.

Jako cibule

Důležité je také to, co si oblečete na sebe. Vyhýbejte se neprodyšným a umělým materiálům. Nepřítelem všech atopiků jsou také všemožné chlupatiny – od šál přes čepice až po huňaté svetry, které mohou postižená místa dráždit. Vybírejte si raději hladké hřejivé materiály a svršky na sebe zásadně vrstvěte tak, abyste je mohli postupně odkládat. Lepší než jeden tlustý svetr je vždycky vícero tenčích vrstev. Velmi dobrou službu udělá speciální spodní prádlo s antibakteriální úpravou nebo funkční materiály, které kůži udrží v teple a suchu. Vyhnete se tak situacím, kdy se po příchodu ze zimy do tepla okamžitě zpotíte. Pot je totiž tím posledním, co by atopickému ekzému prospělo. S tím souvisí i fakt, že se v zimě atopikům rozhodně vyplatí mít doma chladněji a často větrat.

Zdroj:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.