Atopický ekzém potřebuje jednu základní věc, aby se zklidnil

Podzim a zima je pro většinu atopiků obdobím relativního klidu. Chlad mírní svědění i zánětlivé procesy, postižená místa je ale třeba promazávat častěji než po zbytek roku. I kůže zdravého člověka totiž na podzim a v zimě produkuje podstatně méně kožního mazu, a je tak mnohem zranitelnější. Atopici se s nedostatkem kožního mazu potýkají celoročně, takže tenhle přirozený zimní útlum cítí ještě výrazněji.
„Jejich suchá kůže není schopna si v dostatečném množství vytvářet lipidovou vrstvu, která by ji ochránila před nepříznivými vnějšími vlivy,“ říká dermatoložka Gréta Wohlová z pražského Laserového centra Anděl. Mazací úsilí proto s klesajícími teplotami znásobte.
Nejvíc vám prospějí hodně hutné a výživné přípravky a tělová kosmetika na olejové bázi. Hledejte v nich lipidy, ureu, glycerol, ceramidy, mastné kyseliny či zklidňující dexpanthenol nebo termální vodu. Skvělé jsou i moderní přípravky, které umí zlepšit stav kožního mikrobiomu, tedy pospolitosti mikroorganismů, které obývají povrch kůže a podílí se na jejím správném fungování. Tak či onak by vaše kosmetika měla být hypoalergenní a určená speciálně pro potřeby atopiků. Jistotou jsou v tomhle ohledu lékárny či speciální dermokosmetická centra.
V chladnějších měsících se také ještě více než jindy soustřeďte na to, aby se vaše kůže zbytečně nevysušovala. „Doporučuju co nejméně používat mýdlo, a pokud už musíte pracovat se saponáty a čisticími prostředky, použijte ochranné rukavice,“ radí doktorka Wohlová. Na běžné mytí rukou používejte zásadně speciální mýdla s neutrálním nebo kyselým pH a zvláčňujícími složkami a ruce pokaždé důkladně otřete a promažte krémem.
Jako cibule
Důležité je také to, co si oblečete na sebe. Vyhýbejte se neprodyšným a umělým materiálům. Nepřítelem všech atopiků jsou také všemožné chlupatiny – od šál přes čepice až po huňaté svetry, které mohou postižená místa dráždit. Vybírejte si raději hladké hřejivé materiály a svršky na sebe zásadně vrstvěte tak, abyste je mohli postupně odkládat. Lepší než jeden tlustý svetr je vždycky vícero tenčích vrstev. Velmi dobrou službu udělá speciální spodní prádlo s antibakteriální úpravou nebo funkční materiály, které kůži udrží v teple a suchu. Vyhnete se tak situacím, kdy se po příchodu ze zimy do tepla okamžitě zpotíte. Pot je totiž tím posledním, co by atopickému ekzému prospělo. S tím souvisí i fakt, že se v zimě atopikům rozhodně vyplatí mít doma chladněji a často větrat.
Zdroj:
- dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová, www.lcandel.cz
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK260241/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/eczema-skin-care