Za pupínky v pubertě můžou rozbouřené hormony. „Vyšší hladina androgenů stimuluje činnost mazových žláz, a to u holek i kluků,“ vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová z pražské Medicom Clinic. Kožní buňky v tomhle období i víc rohovatí, takže ve výsledku se ústí mazových žlázek ucpávají a vznikají komedony – černé tečky nebo typické bílé vřídky. Ty se rozhodně nevyplatí vymačkávat, protože se tím do ranek nejen může snadno zavléct infekce, ale zároveň hrozí i větší riziko, že na pubertální léta zůstane nevzhledná památka v podobě jizviček. Ty se podle studií postihnou až pětinu puberťáků. Pupínky raději řešte lokálními antibakteriálními tyčinkami či gely, které ucpané póry odblokují.

Zdroj: Youtube

Kosmetiku pro svou problematickou pleť si vyberte nejlépe v lékárně a od jedné značky. Přípravky se tak budou doplňovat. „Účinné jsou ty s obsahem kyseliny salicylové, benzoylperoxidu či kyseliny azelainové,“ doporučuje doktorka Majerová. V žádném případě ale nedopusťte, aby se pokožka přesušila. Akné by to paradoxně zhoršilo, protože by kůže výrobu mazu ještě znásobila. Cítíte-li tedy nepříjemné pnutí, je třeba zjemnit čištění a přidat na hydrataci.

Čistit ano, ale s mírou

Ráno i večer pleť důkladně vyčistěte. Zatímco po ránu si vystačíte s micelární vodou určenou pro mastnou pleť, večer pleť nejprve důkladně odličte a pak použijte čisticí gel a adstrigentní tonikum, které póry stáhne. Ráno i večer naneste hydratační krém pro problematickou pleť, který zabrání přesušování pleti a zároveň pomůže udržet pod kontrolou tvorbu mazu. Přes den důsledně používejte opalovací krém, který zabrání tomu, aby jizvičky po akné zpigmentovaly. Jednou či dvakrát týdně si udělejte peeling nebo naneste čisticí masku.

Používáte-li kosmetiku pro problematickou pleť a pupínky se nelepší, nebo se dokonce zhoršují, objednejte se k lékaři. „Totéž platí i v okamžiku, kdy se akné začne rozšiřovat i do míst, kde předtím nebylo. Varovným znamením jsou i uzlíky a cysty, které mohou způsobit vznik jizviček,“ doplňuje dermatoložka Markéta Majerová.

Na odolné akné lékař ve většině případů předepíše speciální léky. Protože ale léky většinou fungují jen po omezenou dobu, stále více odborníků doporučuje laserovou terapii. „Energie laserového paprsku se v tkáni přemění na teplo. Při opakovaných ošetřeních dojde k přestavbě mazových žlázek a ty začnou fungovat tak, jak mají,“ popisuje princip laserového ošetření doktorka Majerová.

Zdroj:

  • dermatoložka Markéta Majerová, www.medicomclinic.cz
  • https://www.contemporarypediatrics.com/view/acne-vulgaris-in-teenagers