„Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů, mezi ty nejdůležitější řadíme dědičnost, hormonální vlivy, zvýšenou produkci mazu, pomnožení bakterií a poruchy rohovění buněk. Na přetrvávání akné do dospělosti mají vliv především genetika a hormonální výkyvy. Pokud se tedy vyskytuje akné v rodině, s větší pravděpodobností se objeví i v dalších generacích,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Edita Jatšová z pražského Laserového centra Anděl.Typicky se pupínky objevují ve chvíli, kdy se po letech rozhodnete vysadit antikoncepci. Stejně tak se to děje po porodu, případně i v období menopauzy, kdy hormony kolísají. Pupínky vás mohou trápit také cyklicky před menstruací a v jejím průběhu. Jakmile se však rozházené hormony podaří vyladit, problémy s pletí obvykle ustupují.

Jídlo jako lék


Velký podíl na vzniku pupínků ovšem mají i stres a životní styl. Pokud tedy kouříte, nepravidelně a nezdravě jíte, holdujete kávě a málo pijete či spíte, jen pupínkům nahráváte. Zatímco v pubertě ještě člověk mohl doufat, že se pupínky jednoho dne začnou samy vytrácet, pro akné v dospělosti to neplatí. Většinou je třeba řešit ho komplexně, systematicky a často s pomocí dermatologa, případně i gynekologa. Základem je ale vždycky to, jak o sebe celkově pečujete. V první řadě se tedy pokuste vrátit tělo do rovnováhy a zbavit se stresu a zlozvyků, které by se na stavu vaší pleti mohly odrážet. Snažte se zdravě jíst – vyhýbejte se zejména jednoduchým cukrům, které mohou způsobovat hormonální výkyvy v těle a ovlivňovat tak i tvorbu kožního mazu. Někdy může pomoci i vynechání lepku či kravského mléka. Dostatečně pijte a spěte a pokuste se omezit, nebo ještě lépe úplně vyloučit, kávu, cigarety a alkohol. Zažíváte-li v práci i mimo ni příliš mnoho stresu, zaměřte se na jeho kompenzaci – choďte co nejčastěji do přírody, meditujte, cvičte jógu...

Poctivá péče


Důležitý je samozřejmě i správný výběr kosmetiky. Pro tu je nejlepší zajít do lékárny. To proto, abyste předešli podráždění už tak dost podrážděné pokožky. Lékárenská kosmetika je většinou šitá na míru citlivé pleti, což je plus i pro tu aknózní. Velmi dobrých výsledků ale můžete dosáhnout i s tou přírodní, byť u ní je na první známky pokroku většinou třeba déle čekat. Obecně se vyplatí hledat v přípravcích kyseliny azelaovou, mléčnou, glykolovou a salicylovou – napomáhají zprůchodňovat ucpané póry a jemně odstraňují odumřelé kožní buňky, které vzniku pupínků pomáhají. Skvělé jsou ovšem i retinoidy nebo niacinamid. Z přírodních složek fungují konopí, tea trea nebo třeba levandule.

Základem vaší kosmetické výbavy by měly být přípravky k čištění pleti – odličovač, čisticí gel či pěna a tonikum. I když k tomu problematická pleť může svádět, je velmi důležité nevynechávat ani hydrataci v podobě odlehčeného krému či fluidu. Pokud je totiž pleť přesušená, akné to paradoxně ještě zhorší. Nebojte se vyzkoušet ani pleťové oleje určené na aknózní pleť – paradoxně mohou mastné pokožce velmi ulevit.

Pleť při čištění ani jindy nedřete, nesahejte si v průběhu dne do obličeje, abyste si do pupínků zbytečně nezanesli bakterie, alespoň dvakrát týdně měňte ručník, kterým si otíráte tvář, a hlavně: NIKDY si pupínky nevymačkávejte. Předejdete tím dalšímu podráždění, infekci a vzniku drobných jizviček, kterých by vás pak musel zbavit dermatolog. Trpíte-li na pupínky cyklicky, tedy před menstruací a v jejím průběhu, nebojte se v kritické části cyklu zvolit kosmetické přípravky pro mastnější pleť – většinou stačí odlehčit krém a sáhnout pro ‚protipupínkovém‘ toniku.

Zdroj: www.lcandel.cz