Pleťová mlha je zcela jistě produktem, bez něhož se člověk obejde. Jakmile ji ale jednou vyzkoušíte, patrně se ve vaší koupelně nebo – a to ještě spíš – v kabelce zabydlí nastálo. Je totiž kdykoli připravená dopřát vám porci osvěžení. Kromě toho může ledacos dobrého přinést i vaší pokožce.Řada mlh je navíc navržena tak, že pracují i s aromaterapeutickou složkou. To znamená, že jsou pak schopné ovlivnit i vaše psychické rozpoložení a dodat vám dobrou náladu nebo energii přesně ve chvíli, kdy je to potřeba.

Zdroj: Youtube

Co přesně se v lahvičce s pleťovou mlhou skrývá? To bývá různé, nejblíž ale mlhy mají k toniku. „V podstatě mohou být formulovány stejně jako tonikum, ale zásadní rozdíl je v jejich aplikaci. Pleťová mlha se stříká rozprašovačem přímo na obličej podle potřeby i během dne a může sloužit k různým účelům. Může být hydratační, zároveň i výživná, když obsahuje vitaminy, proteiny, minerály a antioxidanty,“ vysvětluje Petra Drvoštěpová, zakladatelka české přírodní kosmetiky Yage, která má mlh v nabídce hned několik.

Záchrana do letadla

K toniku se podle ní dají mlhy přirovnat hlavně v okamžiku, kdy máme na mysli korejský systém péče o pleť. V něm tonikum neslouží primárně jako dočišťovač pleti, ale má za úkol vyrovnávat pH pleti. A totéž často dělají i pleťové mlhy, zejména obsahují-li probiotika. Mlhy také mívají mnohem výraznější hydratační efekt než tonikum. „Konzistence pleťových mlh a tonik je v zásadě stejná. Mlhy jsou ale obohaceny o jiné aktivní látky. V našem případě se jedná například o regenerační aloe vera nebo vysoce hydratační kyselinu hyaluronovou, která právě s mlhami skvěle funguje,“ říká obchodní ředitelka české značky Ryor Jana Stránská.

Sprška pleťové mlhy má moc vzpružit unavenou a dehydratovanou pokožku, což oceníte nejen v letní výhni, ale třeba i ve vydatně klimatizovaných místnostech nebo na cestách letadlem. A to bez ohledu na to, jestli jste zrovna nalíčená nebo nikoli. Dobře udělá zejména suché pleti, která nemá vláhy nikdy dost, sedět ale bude i všem ostatním typům včetně citlivé. K dostání jsou i mlhy, které umí potlačovat nežádoucí lesk pleti. Je-li to i váš problém, vybírejte ty určené pro mastnou pokožku.

Projít se mlhou

Mlha se stříká na obličej a do dekoltu, použít se ovšem dá i do vlasů, které jsou v létě také často vysušené. „Mlha vlasy nemastí. Ze zkušenosti našich kolegyň i zákaznic jsme zjistili, že si mlhu do vlasů chválí hlavně ženy s kudrnatými vlasy, jimž je mlha pomáhá nejen hydratovat, ale i zkrotit a vytvarovat,“ podotýká Stránská.

Pro ještě větší dávku osvěžení můžete mlhu nastříkat do prostoru před sebou a pak se jím projít. Pomůže také, pokud budete mlhu skladovat v lednici. Do kabelky nebo na cesty (zejména do letadla) doporučujeme miniaturní balení do 100 mililitrů. Řada mlh se prodává rovnou v praktickém malém balení. Můžete to ale vyřešit i tak, že si koupíte prázdný cestovní flakonek s rozprašovačem a svou oblíbenou mlhu do něj přelijete.

Zdroj:
Petra Drvoštěpová, zakladatelka české přírodní kosmetiky Yage, www.yageorganics.cz
Jana Stránská, obchodní ředitelka české značky Ryor, www.ryor.cz
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30402982/