„Správné pořadí produktů je třeba respektovat z toho důvodu, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku pro pleť. Kosmetické přípravky totiž obsahují různě velké molekuly účinných látek. A pokud aplikujeme produkty, které obsahují velké molekuly, hned v prvních krocích, ty s menšími molekulami již nemají tak velkou šanci probojovat si cestu až do pokožky,“ vysvětluje pražská dermatoložka Lucie Rajská.
Jinými slovy: Pokud člověk kosmetiku nenanáší ve správném pořadí, v podstatě vyhazuje peníze. Sebekvalitnější a sebesofistikovanější přípravky jsou pak totiž bez šance ukázat, co opravdu umí. Navíc se může stát, že se na pokožce objeví nevzhledné žmolky způsobené tím, že na sebe jednotlivé kroky hladce nenavazují. Zkrátka to všechno bude drhnout.
Je přitom jedno, kolik přípravků používáte, jste-li spíš minimalistka, nebo stejně jako Korejky, mistryně vrstvení, máte kosmetiky plnou poličku. Pravidla správné aplikace totiž platí univerzálně. Mají jen drobné odchylky dané tím, jestli je zrovna ráno nebo večer. Některé kroky se zařazují jen příležitostně (peeling, maska), některé lze s klidem vynechat (lokální přípravky, esence, pleťový olej, make-up), jiné tvoří základ, přes který by neměl jet vlak. Teď na prahu léta se obzvlášť přimlouváme za důsledné používání ochranného UV filtru, a to nejen kvůli prevenci stárnutí, ale i rakoviny kůže. Pokud ho tedy ještě nenosíte, šup s ním mezi ranní must-have produkty. Jste-li majitelkou citlivé pleti, nejspíš pro vás bude výhodnější nepřehánět to s množstvím pečujících kroků, byť by byly ve správném pořadí.
Čistý základ
Odkud to tedy vzít? Ať už je ráno, nebo večer, začátek je jasný: vyčištěná pleť. Ta je první a základní podmínkou pro to, aby se kosmetika vůbec mohla vstřebat. Leží-li na pokožce poklička nečistot, těžko si z další péče něco ‚vezme‘. „I po ránu pleť vyčistěte alespoň jedním krokem, například čisticím gelem. Pleť tím zbavíte mazu, prachu a ostatních nečistot, které na sebe během noci nabalí. Část nečistot také přes noc vyloučí kůže samotná v rámci svých samoočistných procesů,“ vysvětluje Rajská. Večer by čištění mělo být ještě důkladnější, takzvaně dvoufázové – tedy nejprve mastnějším přípravkem (odličovač, pěna či mléko – vše s olejovou složkou) a teprve potom produktem na bázi vody (čisticí gel či pěna). „Mastnější přípravek rozpustí make-up, prach, smog, pot a SPF, gel se postará o zbytek,“ říká odbornice.
A můžeme začít vrstvit. Vycházíme při tom z konzistence přípravků. „Postupovat bychom měli od toho nejtekutějšího k nejméně tekutému, tedy hutnému. Vodnaté složky patří pod ty olejové, protože olej v první vrstvě by mohl molekuly vody odpuzovat a látky by do pokožky neměly šanci proniknout v plné míře,“ vysvětluje princip vrstvení Rajská.
Za sebou by to mělo vypadat následovně: odličovač (jen večer) - čistič (ráno i večer) - peeling (večer 1-2 x týdně) - tonikum (ráno i večer) - maska (večer 1-2 x týdně) - esence (ráno i večer) - sérum (ráno i večer) - lokální přípravek (např. na akné nebo na vyplnění vrásek, ráno i večer) - oční krém (ráno i večer) - olej (večer) - krém (ráno i večer) - spf (ráno) - make-up (ráno).
Zdroj:
dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, www.lucierajska.cz
https://www.medicalnewstoday.com/articles/skin-care-routine#summary
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172479/