Základem je prevence, tedy důsledná a opravdu pravidelná aplikace ochranných přípravků a ideálně také omezení pobytu na slunci (zejména mezi 10. a 16. hodinou, kdy je intenzita paprsků největší). Každý den používejte krém s vysokým UV faktorem a každé dvě až tři hodiny nátěr obnovujte. Dermatoložka Rajská také doporučuje nosit klobouky s širokou krempou či kšiltovky s větším kšiltem, na škodu podle ní není ani ochranné UPF (ultraviolet protection factor) oblečení s dlouhými rukávy.
„Pokud už ale pigmentové skvrny vznikly, není na škodu i během léta používat některé aktivní látky, které pigmentace nejen efektivně zredukují, tedy zesvětlí, ale současně zabrání také vzniku těch nových. Na mysli mám třeba produkty s patentovanou látkou thiamidol či Melasyl. Obvykle takové produkty obsahují současně také nejméně SPF 30,“ dodává lékařka.
Dobrou volbou jsou i ochranné přípravky speciálně určené na boj s pigmentovými skvrnami. A samozřejmě doporučujeme nasadit i odpovídající pleťovou péči. Kromě již zmíněných látek proti pigmentovým skvrnám výborně zabírá retinol. Než je ale přípravky s jeho obsahem nasadíte, důkladně si přečtěte instrukce výrobce. Retinol totiž způsobuje zcitlivění pleti na sluníčko, čímž by se pigmentové skvrny mohly paradoxně zhoršit. Pleť si na tuto látku také obvykle musí chvíli zvykat a pozor je třeba dávat i na to, s jakou další kosmetikou ji kombinujete.
Méně problematickou alternativou jsou příbuzní retinolu, mezi které patří například retinal, nebo jeho rostlinná alternativa bakuchiol. Účinky nabízejí podobné, ale uživatelsky jsou o dost vlídnější. Skvělou volbou proti pigmentovým skvrnám je také niacinamid, tedy forma vitaminu B3, a vitamin C.
Zatímco obličej většinou chráníme poctivě, s výstřihem a dalšími slunci vystavenými částmi těla už je to horší. Myslete proto při boji s pigmentovými skvrnami i na ně. Třeba ruce je třeba přimáznout ochranným UV faktorem po každém umytí.
"Ruce jsou jednou z nejexponovanějších částí těla vůči slunci a časté mytí může odstranit ochrannou vrstvu opalovacího krému. Opakovaným nanášením můžeme předejít poškození kůže a také předčasnému stárnutí rukou,“ doporučuje dermatoložka. Právě na hřbety rukou podle ní velmi často zapomínáme, což časem nevyhnutelně vede ke vzniku pigmentových skvrn.
Zdroj:
dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, PhD., www.lucierajska.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6986132/