Tuhle nenáročnou bylinku dost možná máte na zahradě. Díky svým zářivým oranžovo-žlutým květům totiž patří k oblíbeným okrasným rostlinám. Rozhodně se ale vyplatí vysadit ho i pro jeho léčivé účinky. Měsíček obsahuje mnoho blahodárných látek - karoteny, vitamin C, flavonoidy nebo třeba kyselinu salicylovou. Má výrazné protizánětlivé a antioxidační schopnosti a pokožku dokáže rychle zklidnit.

Zdroj: Youtube

Už po staletí se využívá k podpoře hojení a regenerace, funguje ale i jako prevence předčasného stárnutí. Přispívá totiž k obnově kožních tkání a povzbuzuje tvorbu kolagenu. "Měsíček lékařský je úžasná bylinka, kterou si můžete jednoduše vypěstovat na zahradě nebo i doma v truhlíku,“ říká bylinkářka Monika Golasovská z Bylinkové Terapie. A nebudete rozhodně litovat.

Květy měsíčku zklidňují, vyživují, regenerují a hojí. A protože si umí poradit i s hodně suchou a narušenou kůží, často se používají v přípravcích na popraskané ruce či chodidla, v balzámech na rty či v krémech na dětské opruzeniny. Doma si z měsíčku snadno vyrobíte třeba olej, který poslouží k hojení kdečeho. Na dovolené nebo po ní ideální volba.

Jak na něj? Čerstvé květy měsíčku nasypte do čisté sklenice a zalijte až po okraj kvalitním slunečnicovým olejem. Důležité je, aby všechny květy byly ponořené v oleji a žádný nekoukal ven – přečnívající kvítka zplesniví. Sklenici uzavřete a olej nechte měsíc louhovat na sluníčku. Denně protřepávejte a také pravidelně kontrolujte víčko zevnitř, jestli se na něm netvoří plíseň. Při tom ho vždy otřete 40% pálenkou – zafunguje jako dezinfekce. Po měsíci přefiltrujte. Hotový olej je třeba skladovat v tmavém skle. Pro ještě výživnější efekt můžete slunečnicový olej nahradit mandlovým.

Zdroj:
bylinkářka Monika Golasovská, www.bylinkova-terapie.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10142266/