Tvrdí se, že opalování nám škodí, ale není to tak úplně pravda. Podle studie realizované ve Švédsku žijí ženy, které si s rozumem a mírou užívají slunečních paprsků, šťastněji, déle a zdravěji. „Studie zahrnovala ženy ve věku 25–46 let a její výsledky jsou jednoznačné: zcela se vyhýbat slunci není dobré,“ konstatoval prezident italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni, který se studie účastnil.
Ženy, které holdují opalování, žijí déle
Ze studie vyplývá, že lidé, kteří se vystavují slunečnímu záření v rozumné míře, snižují riziko rozvinutí kardiovaskulárních chorob a žijí déle. V případě žen je to od 6 měsíců až do 2,1 let. To však není všechno. „Kůže vystavená slunci produkuje větší množství vitamínu D, který je důležitý pro imunitní systém i nervovou soustavu. Ze slunce se dá získat jen v létě,“ upozornil G. Girolomoni. „Kožní buňky vyrábějí i beta-endorfiny, které nám přinášejí jistý pocit štěstí a radosti. A věděli jste, že kožní buňky dokážou mírně snižovat vyšší krevní tlak? Vylučují totiž oxid dusnatý, který má tuto schopnost.“
Podtrženo a sečteno, slunce nám přináší pěkné opálení, delší život a snižuje krevní tlak. Aby nám ale neškodilo, je nutné vědět, jak se o kůži během a po opalování dobře postarat.
Po opalování dodejte kůži hydrataci
Základem péče o pleť v létě je zabezpečit kvalitní hydrataci. Vysoké teploty a sluneční záření způsobují dehydrataci kůže, suchost, podráždění a předčasné stárnutí, což dokládá celá řada jiných vědeckých studií. Základem tedy je mazat se během dne co nejčastěji opalovacími krémy, a to i v případě, že je zrovna pod mrakem. „Dále je vhodné letní kosmetiku doplnit také o kvalitní antioxidanty. Tím nejúčinnějším je astaxanthin, který pomáhá chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály vznikajícími při slunečním záření. Je možné jej přidat do kosmetiky, vhodnější je však užívat astaxanthin vnitřně, v létě doporučujeme dávku 12 mg denně. Díky tomu můžete zvýšit účinnost své péče a udržet pokožku zdravou a krásnou po celé letní měsíce,“ říká MVDr. Jiří Pantůček, majitel značky Green idea s přírodní kosmetikou.
K pozdějším a nežádoucím změnám na kůži vlivem UV záření ze slunce patří fotoaging, tedy předčasné stárnutí pokožky, které se projevuje ztrátou pružnosti, tvorbou vrásek, pigmentových skvrn, rozšířených cévek a zažloutnutím kůže. „Dalším nežádoucím vlivem je fotokarcinogeneze, což je stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Iveta Hasová. Kůže chráněná před nežádoucím UV zářením kosmetickými přípravky s dostatečným SPF tak zbytečně nestárne, není vystavena riziku vzniku nádorů, pomaleji se opálí, vyprodukuje vitamín D a další zdraví a psychice prospěšné látky.
Přírodní pomocníci: Aloe vera a kyselina hyaluronová
Až si budete vybírat krémy na a po opalování, zkuste vsadit na takové produkty, které v sobě obsahují přírodní složky, jako je aloe vera. Tahle rostlina je známá svými vynikajícími hydratačními a hojivými vlastnostmi, takže je ideální složkou pro opalovací produkty. Aloe vera má schopnost intenzivně hydratovat pokožku a současně ji zklidnit, což je velmi důležité při vystavení slunci. Sluneční záření může způsobit podráždění a suchost a aloe vera pomáhá tyto nepříjemné účinky zmírnit. Aloe vera je také známá svou schopností podporovat regeneraci pokožky. Pokud dojde k lehkému spálení, aloe vera pomáhá rychleji hojit poškozenou tkáň a zmírňuje bolest a zarudnutí. Přípravky s aloe vera jsou často hypoalergenní a bez dráždivých chemikálií, což je výhoda pro lidi s alergiemi nebo citlivou pokožkou, navíc mají přirozeně chladivý efekt, který je velmi příjemný po pobytu na slunci.
Jak se postarat o svou kůži po opalování?
Až se po návratu z pláže osprchujete, vždy se nezapomeňte namazat. Po opalování je vhodné použít produkty, které pomáhají regenerovat pokožku pomocí hydratačních složek, jako je vysokomolekulární cukr, hyaluronová kyselina, aloe vera a další. Hledejte přípravky s obsahem antioxidantů, které redukují poškození způsobené volnými radikály. Skvělým doplňkem jsou i produkty obsahující panthenol nebo alantoin, které podporují hojení a zklidnění kůže. Hydratace zevnitř je stejně důležitá jako hydratace zvenku. Po opalování je proto důležité pít dostatek tekutin.
Pleťové masky jsou tak trochu zázrak, proto si po dni stráveném na slunci nějakou dopřejte. Dovedou totiž během chvilky proměnit pleť v mladistvou, pevnou, svěží, pružnou a zářící. Mezi vyzkoušené a opravdu účinné patří ty s kolagenem, fytokmenovými buňkami nebo hydractinem. Klidně si ale udělejte i levnou domácí masku na obličej, kterou používaly už naše babičky. Stačí smíchat 2 polévkové lžíce jogurtu či kefíru s 1 polévkovou lžící teplého medu nebo si na kolečka pokrájet studenou okurku, lehnout si, přiložit plátky na obličej a relaxovat. Kyselina mléčná pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky, okurky mají přirozeně chladivý a hydratační účinek.
Pokud je pokožka po opalování podrážděná nebo spálená, vyhněte se dalšímu vystavování se slunci, dokud se plně nezhojí. Po opalování se také určitě vyhněte používání produktů s alkoholem nebo silnými parfémy, které mohou pokožku dále dráždit a vysušovat. Ideálně použijte speciální produkty určené přímo pro péči po opalování, které obsahují veškeré hydratační i regenerační složky v rovnováze.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26992108/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4292080/
MUDr. Iveta Hasová, dermatoložka