Sluneční paprsky nám dělají dobře a v rozumné míře je i potřebujeme k životu. Háček je v tom, že onu míru často násobně překračujeme, což se na pokožce dříve či později projeví, ať už hrubou texturou, předčasnými vráskami nebo třeba pigmentovými skvrnami. Nadměrné vystavování se slunečnímu záření také zvyšuje riziko rozvoje rakoviny kůže.

Zdroj: Youtube

Nejde při tom ani tak o čas, který strávíme na lehátku u vody. Tam už se mnohé z nás mažou poctivě. Pokulháváme spíš v každodenní péči, jíž by měl být UV filtr pevnou součástí. A když už po ránu UV faktor aplikujeme, často už ochranný "nátěr" v průběhu dne neobnovíme, protože nosíme make-up, který se nanáší až po přípravku s UV filtrem. "Ani nejvyšší UV faktor vás ale bez opětovné aplikace neochrání celý den," upozorňuje pražská dermatoložka Lucie Rajská.

Blenderem proti slunci

Možností, jak dilema mezi perfektním make-upem a ochranou před slunečními paprsky vyřešit, je několik. A není při tom třeba dělat kompromisy. "Současný trh nabízí několik obličejových mlh, které bez toho, aniž by dokonalý make up narušily, nejen, že pleť osvěží, zhydratují, ale také ochrání. V případě mlh však doporučuji dbát na to, abychom ji na sebe neaplikovali při větru, zejména proti větru. Pak se totiž na dostatečnou fotoprotekci nelze spolehnout," radí Rajská, jak UV filtr nejsnáze obnovit.

Jsou tu ale i jiné možnosti. Místo make-upu můžete sáhnout po zabarvených ochranných krémech (hledejte v lékárnách) nebo BB krémech s vysokým UV faktorem (mnoho jich nabízí korejské kosmetické značky), které v průběhu dne jednoduše znovu nanesete pomocí beauty blenderu. "Tuto metodu aplikace jsem ale na sociálních sítích viděla používat i v případě běžného ochranného přípravku," podotýká Rajská. Ochranný krém tak jednoduše můžete "vťupkat" přes make-up.

V Koreji jsou také hitem ochranné tyčinky neboli sticky, kterými make-up v průběhu dne jednoduše přejede. Tyčinky neobsahují vodu, takže make-up naruší naprosto minimálně, a zároveň poskytnou vysokou UV ochranu. Fajn jsou také v tom, že se vejdou do každé kabelky a můžete je aplikovat v jakékoli situaci, protože není třeba, abyste si před aplikací myli ruce.

Zdroj:
MUDr. Lucie Rajská, dermatoložka, www.lucierajska.cz
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412024001211