Premium obsah

Vyzkoušejte lekci jógy pro začátečníky

Zdroj: Kondice.cz
Dech je základem života. Vzduch společně s potravou a vodou potřebujeme k tomu, abychom mohli žít. Buďme si vědomi toho, že dech je pro nás nejdůležitější složkou našeho bytí. Protože bez jídla a vody nějaký čas přežijeme. Když tedy začínáme s jógou, učíme se jako první správně dýchat. Jako malé děti jsme to dokázali všichni, ale vlivem způsobu života jsme na tuto základní přirozenou dovednost zapomněli, a tak je nyní čas si to s jógou znovu připomenout.

Plný jógový dech je základní. Pokud s jógou začínáte, při nácviku plného dechu se vám může motat hlava nebo pro vás může být velmi obtížné nejdříve se nadechovat do oblasti břicha, poté do hrudníku a nakonec do podklíčků. Plný jógový dech tedy můžeme rozdělit do tří fází.


Trénujte plný dech


Tento dech je zejména o tréninku a časem zjistíte, že je vám příjemný, a budete mít pocit celkového uvolnění. Pokud dýcháte přirozeně a zdravě, všechny tyto fáze se spojí do jediného nádechu a výdechu a tvoří společně dechovou vlnu, která s nádechem postupuje zezdola nahoru, kdy se břicho vyklene a hrudník rozevře, a s výdechem seshora dolů, kdy se hrudník i břicho vracejí do původní polohy. Tímto dechem lze využít plnou kapacitu plic.

Lekce je určená především pro začátečníky, ale může si ji zacvičit i ten, kdo má s jógou už nějaké zkušenosti. Sestava začíná relaxací na zádech s nácvikem plného jógového dechu, který je nezbytný pro praxi jógy. Poté uvolníme celé tělo a připravíme jeho jednotlivé části na cvičení jógových pozic. Samotné cvičení ásan v tomto videu přechází od jednoduchých ke složitějším. Součástí je i pozdrav slunci a rotační pozice, které pomáhají při bolestech zad. Závěr lekce náleží pozici blaženosti a lotosovému sedu.

Zdroj: zuzanaklingrova.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.