Premium obsah

Video: Základní pozice v józe. Zaměřeno na Čaturanga dandásana (prkno)

Video: Základní pozice v józe. Zaměřeno na Čaturanga dandásana (prkno)
Ať už jógu cvičíte roky, nebo s ní teprve začínáte, ke kořenům jógové praxe byste se měli vracet pravidelně. Jedině tak budete mít jistotu, že ásany provádíte technicky správně. Osvěžte si s námi základy, na nichž se dá stavět.

Čaturanga dandásana

Z kleku na všech čtyřech zvedněte kolena a chodidla posuňte dozadu tak, aby celé vaše tělo bylo v jedné linii. Hlídejte si, aby vám hýždě nevyjížděly nad nebo pod úroveň zbytku těla a abyste se neprohýbali v bedrech. Lokty tlačte co nejblíže k tělu. Pokud zatím nemáte dostatečnou sílu v pažích, můžete dočasně provádět klik s koleny opřenými o zem. Klesejte tak hluboko, aby nadloktí zůstala rovnoběžně se zády nebo se zastavila kousek nad nimi.  

Hlava je v prodloužení páteře a pohled směřuje lehce vpřed. 

Lopatky odtahujte od sebe a stahujte je směrem dolů ke spodním žebrům, tento pocit udržte i na cestě dolů. 

Lokty tlačte co nejblíže k tělu. Pokud zatím nemáte dostatečnou sílu v pažích, můžete dočasně provádět klik s koleny opřenými o zem. Klesejte tak hluboko, aby nadloktí zůstala rovnoběžně se zády nebo se zastavila kousek nad nimi. 

Pokud se ramena dostanou hlouběji než lokty, není to dobré pro ramenní kloub. Je-li pro vás pozice obtížná, zvolte jednodušší variantu: Dlaně jsou blíž k ramenům, tedy loket je v ostrém úhlu. Pokročilá verze naopak vypadá tak, že jsou dlaně položené blíž k bokům, tedy předloktí a nadloktí svírají pravý úhel. 

Zdroj:

autorský článek pro časopis Kondice

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.