Historie a význam

Ustrasana, česky Velbloud, je název odvozený ze sanskrtského slova „ustra“, což znamená velbloud. V tradiční indické kultuře velbloud symbolizuje schopnost vydržet i v náročných podmínkách a udržet si svou sílu a vytrvalost. V jógové praxi tato pozice otevírá hrudník, stimuluje endokrinní systém a posiluje zadní část těla.

Jak na to: Krok za krokem

Příprava:
Začněte v kleku, kolena a nohy v šířce boků. Ujistěte se, že vaše kolena, boky a ramena jsou v jedné přímce. Chodidla můžete mít buď plochá na podložce, nebo, pro intenzivnější strečink, můžete stát na prstech.

Provedení:

  1. Pomalu se nadechněte a zatlačte kyčle dopředu, zachovávejte boky nad koleny.
  2. Položte ruce na paty nebo na bedra, pokud je to pro vás pohodlnější.
  3. Jemně zatlačte hrudník směrem nahoru a dozadu, hlavu můžete nechat volně poklesnout zpět, pokud to vaše krční páteř dovoluje.
  4. Držte pozici několik dechových cyklů, dbejte na to, aby dech zůstal klidný a pravidelný.
  5. Pro návrat z pozice, přiveďte nejprve ruce zpět na bedra, tělo zvedněte do vzpřímené polohy a pomalu se vraťte do kleku.

Zdravotní benefity

Velbloud má široké spektrum zdravotních přínosů:

  • Zlepšuje flexibilitu páteře: Pravidelná praxe této pozice může pomoci zvýšit flexibilitu a sílu ve vaší páteři.
  • Stimuluje orgány v břišní dutině: Pomáhá zlepšit funkci trávicího systému.
  • Otevírá hrudník: Výborně působí proti ztuhlosti ramen a horní části zad, což je ideální pro lidi, kteří tráví mnoho času sezením.
  • Posiluje psychickou odolnost: Otevírání hrudníku může působit jako emotivní uvolnění, což může vést k lepšímu zvládání stresu.

Proč zahrnout Ustrasana do vaší praxe?

Pozice Velblouda je nejen fyzicky obohacující, ale poskytuje i hluboké psychické a emoční uvolnění. V tradičních textech se praví, že Ustrasana je jednou z nejlepších pozic pro otevření Anahata čakry, neboli srdeční čakry, což je centrum lásky, soucitu a duchovního růstu.

Jako lektorka jógy vám doporučuji pravidelně praktikovat Ustrasana, aby vaše tělo zůstalo flexibilní a vaše mysl otevřená a uvolněná. Pamatujte, že jako u všech jógových pozic, i zde je důležité respektovat své tělesné limity a postupovat v souladu s tím, co je pro vás v daný moment bezpečné a pohodlné.

Doufám, že tento článek vám přinesl užitečné informace a inspiraci k prohloubení vaší jógové praxe a že pozice Velblouda se stane jednou z vašich oblíbených. Namaste.

Zdroj:
Jógové video Zuzany Klingrové
https://www.tummee.com/yoga-poses/ustrasana/benefits
https://www.thehealthsite.com/yoga/camel-pose-ustrasana-how-to-practice-benefits-and-precautions-988137/