Premium obsah

Video: Lekce zaměřená na vyrovnání první čakry

Zdroj: Kondice.cz
První čakra, známá také jako kořenová čakra nebo Muladhara, je jednou z hlavních energetických center v lidském těle. Nachází se v oblasti konce páteře a je spojena se základními potřebami, přežitím, pocitem bezpečí a stabilitou. Jóga je jednou z mnoha cest, jak posílit a vyvážit první čakru, čímž se zlepšuje kvalita našeho života. Zde se podíváme na to, jak jóga může ovlivnit první čakru a přinést do našeho každodenního života zakotvení a stabilitu.

První čakra je spojena s energií země, a proto je důležité mít pevné základy a pocit propojení se zemí. Jóga nám pomáhá rozvíjet toto propojení prostřednictvím fyzických cvičení a pozic, které posilují dolní část těla a aktivují svaly, které jsou spojeny s první čakrou. Například pozice stromu (Vrksasana) nebo pozice hory (Tadasana) jsou účinné pro posílení nohou a pocit pevnosti.

Dechové techniky jsou také důležitou součástí jógy pro práci s první čakrou. Pomalé a hluboké dýchání zklidňuje mysl a umožňuje nám připojit se k našemu tělu a okolnímu prostředí. Pro práci s první čakrou se doporučuje praktikovat dechovou techniku nazvanou "kořenový dech". Při této technice si představujeme, jak na inhalaci proudí energie země do našeho těla a na výdechu se propouští všechna napětí a starosti.

Meditace je další účinný nástroj pro práci s první čakrou. Při meditaci se můžeme zaměřit na pocit zakotvení a spojení se zemí. Můžeme vizualizovat základy, které nás pevně drží a poskytují stabilitu. Pravidelná meditační praxe nám pomáhá nalézt vnitřní klid a vyrovnat se s výzvami každodenního života.

Jóga také podporuje harmonizaci první čakry prostřednictvím uvolňování napětí a blokované energie v těle. Pravidelné protažení svalů a cvičení jógy přispívá k lepšímu průtoku energie v páteři a celém těle. To pomáhá uvolnit napětí, které může být spojeno se strachem, nedostatkem sebedůvěry nebo nedostatkem stability.

Kromě fyzických cvičení a technik jógy je také důležité si všímat svých potřeb a přijímat péči o sebe. První čakra je spojena s péčí o fyzické tělo, a proto je důležité jíst zdravě, dostatečně odpočívat a dbát na své základní potřeby. Jóga nám pomáhá rozvíjet uvědomění a vnímání našeho těla a učí nás naslouchat jeho signálům.

Celkově lze říci, že jóga je výjimečným nástrojem pro posílení a vyvážení první čakry. Praktikování jógy nám umožňuje rozvíjet zakotvení, stabilitu a propojení se zemí, což má pozitivní vliv na naši kvalitu života. Fyzické cvičení, dechové techniky, meditace a péče o sebe jsou klíčové prvky jógy, které nám pomáhají pracovat s první čakrou. Pravidelná praxe jógy nám umožňuje nalézt vnitřní klid, vyrovnat se s výzvami každodenního života a žít v souladu se svou první čakrou.

Zdroje:

  • Judith, A. (2004). Eastern Body, Western Mind: Psychology and the Chakra System As a Path to the Self. Celestial Arts.
  • Saraswati, S. (1996). Kundalini Tantra. Bihar School of Yoga.
  • Cope, S. (2006). The Wisdom of Yoga: A Seeker's Guide to Extraordinary Living. Bantam.
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.