Historie Jin jógy
Jin jóga má své kořeny v Číně a byla ovlivněna taoistickými principy a praxemi. Moderní forma jin jógy, jak ji známe dnes, byla popularizována na Západě v 70. a 80. letech 20. století díky učitelům jako Paulie Zink, Paul Grilley a Sarah Powers. Tito průkopníci spojili starověké čínské teorie o meridiánech (energetických drahách těla) s klasičtějšími pozicemi hatha jógy.
Principy Jin jógy
1. Držení pozic: Jin jóga se zaměřuje na dlouhé držení pozic, obvykle 3 až 5 minut, někdy i déle. Toto pomalé tempo umožňuje svalům uvolnit se a umožňuje hlubší proniknutí do fascie (vaziva).
2. Uvolnění: Klíčovým aspektem jin jógy je uvolnění svalů během držení pozice. Tím se umožňuje větší působení na hlubší tkáně, jako jsou vaziva a klouby.
3. Zaměření na dýchání: Dýchání hraje zásadní roli v jin józe. Pomalé a hluboké dýchání pomáhá udržovat klidnou mysl a uvolňuje tělo během držení pozic.
4. Meditativní přístup: Jin jóga klade důraz na meditaci a uvědomování si současného okamžiku. Praxe je často doprovázena introspekcí a mindfulness, což podporuje hlubší spojení těla a mysli.
Jak se cvičí jin jóga
Jin jóga se obvykle cvičí na podložce, přičemž většina pozic je prováděna v sedě nebo leže. Každá pozice je držena po delší dobu, což umožňuje intenzivní prožitek a hluboké uvolnění. Během praxe může učitel nabídnout použití pomůcek jako jsou bloky, polštáře a deky, které pomáhají udržet pozice bez nadměrného napětí.
Přínosy Jin jógy
1. Zlepšení flexibility a mobilita kloubů: Dlouhé držení pozic pomáhá uvolnit vazivo a zlepšuje celkovou flexibilitu a rozsah pohybu v kloubech.
2. Hluboká relaxace: Pomalé tempo a důraz na uvolnění podporuje hlubokou relaxaci těla a mysli.
3. Redukce stresu: Pravidelná praxe jin jógy může pomoci snížit úroveň stresu a úzkosti díky meditativním a relaxačním technikám.
4. Podpora emocionálního uzdravování: Uvolňování fyzického napětí může vést k uvolnění emocionálních blokád a podpořit emocionální uzdravování.
5. Zlepšení energetického oběhu: Dle taoistické tradice může jin jóga pomoci harmonizovat a zlepšit průtok životní energie (chi) v těle.
Zdroj:
https://www.webmd.com/fitness-exercise/what-is-yin-yoga
https://en.wikipedia.org/wiki/Yin_Yoga
https://www.ekhartyoga.com/articles/practice/the-benefits-of-yin-yoga
https://www.webmd.com/dvt/ss/slideshow-dvt-improve-circulation