Dynamické jóga sekvence

Zapojení do dynamických jóga sekvencí, jako je Vinyasa nebo Ashtanga jóga, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak aktivovat vnitřní oheň. Tyto styly jógy se zaměřují na spojení dechu s pohybem, což vede k intenzivnějšímu cvičení a zvýšené tělesné teplotě.

Jak na to?

Začněte se sérií pozdravů slunci (Surya Namaskar), které jsou známé svou schopností zahřát tělo a připravit svaly, klouby a dýchací systém na další cvičení. Tato sekvence zahrnuje plynulé přechody mezi pozicemi, jako jsou například stoj na hlavě, psí pozice hlavou dolů a strečink dozadu, které všechny pomáhají stimulovat krevní oběh a zvýšit metabolismus.

Kapalabhati Pranayama

Kapalabhati, známá také jako "očistný dech", je forma pranayamy, která se zaměřuje na energické a rytmické vydechování. Tato technika nejenže čistí dýchací cesty, ale také stimuluje břišní orgány a podporuje trávení - klíčové aspekty pro udržení silného vnitřního ohně.

Jak na to?

Sedněte si pohodlně s rovným zády. Začněte dělat krátké, energické vydechy skrze nos, přičemž každý vydech je následován pasivním nádechem. Břicho by se mělo při každém vydechu aktivně stahovat. Praktikujte tři série po 30 vydeších, s krátkou pauzou mezi každou sérií.

Asany zaměřené na břišní oblast

Asany, které se zaměřují na břišní oblast, mohou pomoci stimulovat agni tím, že masírují vnitřní orgány a podporují lepší trávení. Pozice jako jsou Navasana (lodní pozice), Pavanamuktasana (pozice uvolnění větru) a Ardha Matsyendrasana (poloviční pánvový twist) jsou zvláště účinné.

Jak na to?

Zahrňte tyto pozice do své pravidelné praxe, zaměřujte se na udržení pozice až na několik dechů, zatímco si udržujete hluboký a rovnoměrný dech. To pomůže nejen posílit svaly břišní oblasti, ale také zlepší funkci trávicího systému.

Integrace meditace a relaxace

Přestože se může zdát, že aktivace vnitřního ohně vyžaduje intenzivní fyzickou aktivitu, klid a relaxace jsou stejně důležité. Meditace a hluboké relaxační techniky, jako je Yoga Nidra, pomáhají udržovat tento oheň tím, že snižují stres a zlepšují regulaci tělesných funkcí.

Jak na to?

Zakončete každou jóga seanci meditační nebo relaxační praxí, která vám umožní absorbovat a integrovat energii z vašeho cvičení, zatímco podporuje celkovou rovnováhu a klid.

Stimulace vnitřního ohně prostřednictvím jógy nabízí holistický přístup k udržení zdraví a vitality. Tento oheň je základem naší schopnosti transformovat jak fyzickou, tak mentální energii, což nám umožňuje žít plnější a zdravější život.

Zdroj:
https://sadayoga.co.uk/2022/05/24/how-to-increase-digestive-fire/
https://www.yogajournal.com/lifestyle/food-diet/digest-this/