Premium obsah

Ulevte menstruačním bolestem jógou

Zdroj: Kondice.cz
Jógu si můžete dopřát i během menstruačního cyklu. Vhodná je zejména pro ty ženy, které pociťují v prvních dnech bolesti v oblasti bederní páteře, tlak v břiše nebo mají potíže s trávicím traktem. Vždy je důležité napojit se na tělo, vnímat, naslouchat a akceptovat jeho potřeby, zvláště během těchto dní.

Každá jsme jiná a prožíváme toto období po svém. Některé z nás se potýkáme s bolestí, jiné máme klidný průběh. Věděli jste, že to, jakou máte menstruaci, závisí i na tom, jaký vztah máte samy k sobě a jak o sebe celkově pečujete? Klidný a příjemný průběh menstruace lze ovlivnit i zdravým způsobem života – vhodný jídelníček, pohybová aktivita, relaxace, kvalitní spánek… To znamená, že i pocity při vaší menstruaci se mohou v čase měnit k lepšímu. Věnujte pozornost svému tělu i duši, neupozaďujte se ani nepotlačujte, dopřejte si to, co potřebujete.

Cvičte v souladu s tělem

Při jógové praxi během menstruace je vhodné provádět mírné záklony, kdy jemně masírujeme a uvolňujeme napětí a tenzi v oblasti kříže. Dále se můžeme zaměřit na hluboké předklony, kdy protahujeme svaly kolem bederní páteře a zároveň dochází k lehké masáži vnitřních orgánů uložených v oblasti podbřišku. Naopak je dobré se vyhnout hlubokým záklonům a pozicím, kdy zvedáme nohy vzhůru – stoj na hlavě, rukou a ramenou.

Sestava se na začátku věnuje základním dechovým technikám a pomalu přechází k jednoduchým ásanám a je zakončena příjemnou relaxací.

Zdroj: Zuzana Klingrová

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.