Premium obsah

Jóga pro zpevnění centra těla

Zdroj: Kondice.cz
Většina z nás posiluje břišní svaly, hýždě, stehna či ruce. Ale často zapomínáme na jednu z nejdůležitějších částí našeho těla – a to je střed, tedy hluboký stabilizační systém. Aby totiž bylo cvičení efektivní, je důležité zapojit právě střed těla. Jóga je komplexní přístup, který nám pomáhá se špatnými životními návyky a dokáže aktivovat a zpevnit střed těla, který je velice důležitý pro základní fungování v každodenním životě.  

Svaly hlubokého stabilizačního systému jsou pod svalstvem povrchovým a řadíme k nim pánevní dno, bránici, svaly podél páteře a příčný břišní sval. Posílení středu těla zlepšuje správné držení těla, zmírňuje bolesti v zádech, zejména v oblasti beder a krční páteře, pomáhá také s kyčlemi, koleny a rameny.

Zvyšte svou fyzickou sílu

Zároveň zvyšuje celkovou fyzickou sílu, výkon a dokáže předcházet zranění. Pokud provádíme cviky na střed těla, zapojujeme i spousty dalších svalů a tím je tvarujeme, zejména se jedná o břišní svaly. Pro ženy je důležité mít pevný střed, jelikož souvisí především s posílením pánevního dna, které usnadňuje porod a zabraňuje inkontinenci.

Lekce je zaměřená na centrum našeho těla a je rozdělená na dvě části. V první se naučíme průpravné cviky, kde zapojíme svaly na stehnech, svaly dna pánevního, hýžďové svaly, břišní svaly, společně se svaly okolo ramenních kloubů, prsní svaly, svaly mezi lopatkami. Ve druhé části se budeme věnovat ásanám, ve kterých střed těla spolupracuje s horní a dolní částí trupu. V závěru protáhneme a uvolníme svaly, které jsme při lekci zapojovali.

Zdroj: Zuzana Klingrová

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.