Nejen s podzimem a chladnějším počasím se mnozí z nás setkávají s výzvami spojenými s udržením dobrého zdraví a imunity. Právě v těchto obdobích je však důležité najít způsoby, jak posílit naši obranyschopnost a chránit se před nemocemi. Jednou z účinných metod, jak přirozeně podpořit imunitní systém, je jóga – zejména techniky zaměřené na správné dýchání do hrudníku.

Proč je dýchání do hrudníku tak důležité?

Dýchání má klíčový vliv na fungování našeho těla. Nejenže zajišťuje přísun kyslíku do všech orgánů a tkání, ale také pomáhá odstraňovat z těla toxiny a odpadní látky. Jóga nabízí různé techniky dýchání, které mohou významně přispět k posílení imunity. Dýchání do hrudníku, známé také jako torakální dýchání, je jednou z těch, které se zaměřují přímo na posílení plicní kapacity a podporu respiračního systému.

Jaké jóga pozice jsou ideální pro posílení imunity?

Valentina Lebová, lektorka jógy, ve své sestavě na posílení imunity zdůrazňuje význam dýchání do hrudníku. Toto dýchání lze efektivně cvičit skrze několik specifických pozic:

1. Tadasana (Hora)

Stojící pozice, která umožňuje hluboké a plné dýchání. Pomáhá otevřít hrudník a podporuje správné držení těla.

2. Ustrasana (Velbloud)

Pozice, která aktivně roztahuje hrudník a podporuje hluboké dýchání. Tato pozice je zvláště účinná pro uvolnění napětí v oblasti hrudní páteře a posílení dýchacích svalů.

3. Setu Bandhasana (Most)

Most je další pozicí, která otevírá hrudní oblast a podporuje hluboké dýchání. Tato pozice také posiluje páteř a pomáhá uvolnit napětí v oblasti krku a ramen.

Praktické tipy pro jóga praxi

  • Pravidelnost: Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité cvičit jógu pravidelně, ideálně každý den.
  • Kombinace s meditací: Po fyzické praxi je vhodné zakončit seanci krátkou meditací, která pomůže tělu zklidnit a uvolnit stres, což také přispívá k posílení imunitního systému.
  • Dýchání: Zaměřte se na kvalitu a hloubku dýchání během každé pozice. Správné dýchání je klíčem k efektivní praxi.

Jóga je nádherným nástrojem, jak nejen posílit tělo, ale také udržet mysl v klidu a harmonii. Využitím technik zaměřených na dýchání do hrudníku můžeme efektivně posílit naši imunitu a zlepšit celkovou vitalitu. V období, kdy jsme více ohroženi, je jóga cenným společníkem na cestě za lepším zdravím a pohodou.

Zdroj:
Valentina Lebová, lektorka jógy

https://www.yogajournal.com/poses/take-care/