Vedle zranění a neduhů stáří sedí v čekárnách stále víc mladých žen. Tento trend potvrzuje neuroložka Borislava Kaňová z Příbrami: „S bolestmi hrudní a krční páteře přicházejí i hodně mladí lidé." Co je toho příčinou? „Důvodů je několik.

Jednak rozhodně určitá vrozená predispozice, pak nedostatek pohybu a nadváha a nově práce u počítače, protože každý dlouhodobý stereotyp je pro naše tělo problém," vypočítává Kaňová. Dodává, že vliv špatného počasí nebo stresu nejsou rozhodně pověrami a přispívají k bolestivému stahování svalů a utlačování nervů. A proč záda trápí zrovna ženy? „Muži častěji posilují, ženy pohyb soustředí na hubnutí," soudí lékařka.

KDYŽ BOLEST TRVÁ

Kdo měl někdy zablokovaný krk, ví, že nejde o nic příjemného. Ale do tří dnů je obvykle po všem. Pomáhá klid, suché teplo, někdy i speciální límec, který hlavu zafixuje a uleví od bolesti, a samozřejmě analgetika. Lékaři mluví o takzvané akutní bolesti, která je sice intenzivní, ale rychle ustupuje a prospívá jí klid. Jenže ordinace plní čím dál častěji lidé s chronickou bolestí. Charakteristické pro ni je, že trvá déle než tři měsíce, těžko se lokalizuje, nemusí být výrazná, zato je trvalá a nepolevuje ani v klidu. A co hůř, často nereaguje na obvyklou léčbu.

Pokud jste si právě oddechli, že nepracujete u počítače a nejste obézní, tak zadržte. Trávíte večery s tabletem v klíně? Hrajete si s telefonem při dlouhých cestách v MHD? Máte notebook místo desktopu? Nebo malé děti? Bolesti horní části zad mohou časem postihnout i vás. Přirozenou polohou našeho těla je totiž takzvaná osa ucho-rameno-kyčel-koleno-kotník. Pokud kterýkoli z těchto bodů začne vybíhat z osy kolmé k zemi, působí na naši páteř nové síly. A třeba zmíněná bimbající se hlava skloněná nad mobilem je takovou pomyslnou tikající bombou.

„Velkou zátěží je také neustálé nošení malých dětí. Pokud je to nějak na středu těla, tak snad i budiž. Ale takové to přenášení na boku, kdy batolata dneska dávno před prvním rokem váží klidně i deset kilo, tak to už je skutečně o zdraví," zamýšlí se neuroložka Kaňová. Jednostranná zátěž má vliv na držení celého těla - naklání nás dopředu, dozadu nebo do stran a na páteři se objevují různé hrby, skoliózy a v konečném důsledku vyhřezlé ploténky.

BANÁLNÍ PROBLÉMY, ZÁVAŽNĚJŠÍ DŮVODY

„Problémy s páteří jsem začala mít už v šestnácti. Sem tam zablokovaný krk, nikdo to neřešil," popisuje svůj případ dvaatřicetiletá Petra. Multioborový přístup, kdy spolu komunikují lékaři různých specializací, v jejím případě chyběl. Řešil se vždy izolovaný problém - zablokovaný krk, bolest v kyčli, chronický zánět šlach v chodidle, tenisový loket nebo údajné ‚karpály‘. Nakonec se objednala k fyzioterapeutce a poprvé se dozvěděla, že za její potíže můžou oslabené mezilopatkové svaly. „Dostala jsem nějaké základní cviky, a jakmile bolest odešla, hnala mě abych se srovnala," pokračuje Petra.

Následujících pár let recept fungoval.

Pak přišly děti a jejich neustálé zvedání a přenášení. „Přišla jsem si pořád v pohybu, a tudíž ve formě. Záda se občas ozvala, ale nic, co bych neznala. Pak mě po jedné takové drobné blokádě začalo nesnesitelně bolet rameno a brnět levá ruka. Nemohla jsem spát, předklonit se. Paradoxně jsem bolest skoro necítila při běžném pohybu, ale peklo bylo jít si lehnout. Byla jsem vyčerpaná, zoufalá, nervózní a zdeptaná. Měla jsem pocit, že mi snad nikdo nevěří, jak strašně to bolí," vzpomíná mladá žena.

Přestože rentgenové vyšetření nepotvrdilo žádný zánětlivý proces, bolest neustupovala. Na radu rehabilitační sestry se objednala na neurologii a podstoupila magnetickou rezonanci. Ta odhalila vrozeně zúžený míšní kanál, dvě vykukující ploténky mezi krčními obratli a během života získané vadné zakřivení krční páteře. Diagnóza přišla za pět minut dvanáct. Petru čekají dva měsíce intenzivní rehabilitace, ale správně posílené svaly zad by měly její problémy vyřešit. Operaci si lékaři schovávají jako poslední řešení.

SKUTEČNĚ FUNKČNÍ DIAGNOSTIKA

O tomto typu vyšetření se ví málo, ale přínos tzv. funkční diagnostiky může být obrovský. Jak pro ty, které záda zabolí jen občas, tak pro ty, kdo trpí jejich chronickou bolestí. „Když vás pobolívá zub, objednáte se k zubaři, nebo budete doufat, že to přejde, a pak si ho necháte vytrhnout? Vždy je lepší řešit malé bolesti než potom ty velké. V tomhle jsme oproti západní i východní kultuře pozadu," vysvětluje užitečnost funkční diagnostiky Daniel Müller, jeden z našich předních odborníků v oblasti funkčního pohybu a fitness. Cena diagnostiky se pohybuje mezi 800 až 1 500 Kč. Připravte se na podrobný rozhovor o vašem těle, pohybové testy podle typu bolesti, prohmatání všech problematických míst těla a následné doporučení vhodného pohybového programu. „Velkou část chronických bolestí zad dokáže zkušený fyzioterapeut rozklíčovat," slibuje Daniel Müller. Jak taková funkční diagnostika v jeho centru IQ pohyb probíhá?

DO SPODNÍHO PRÁDLA

Při vstupním rozhovoru by specialistu vedle úrazů, chorob a operací měly zajímat i zdánlivé maličkosti - vada zraku, rány do obličeje, problémy se zuby, těhotenství, problémy s dechem, bolesti jakýchkoli jiných částí těla. „Tělo je stroj, který se dokáže s lecčím poprat, i když podmínky nejsou dokonalé. Pár milimetrů sem tam, funguje dál i v poloze, která mu není prospěšná. A jednou přijde bolest," vysvětluje Müller. Zdravotní

jako je neřešené šilhání, složité trhání osmiček, migrény, předkus nebo občasná tíha na prsou se zády zdánlivě nesouvisejí, ale právě svaly obličeje, které nefungují nebo pohybují nevýhodně postavenou kostí, se napojují na svaly ‚držící‘ krční páteř ve správné poloze, a jakmile se vychýlí jeden z nich, táhne s sebou i ostatní a potažmo i páteř.

Následující část vyšetření ženy asi moc nenadchne. Ve spodním prádle vás vyfotí ze všech stran a natočí při chůzi.

Na fotkách a zpomalených záběrech pak klienti vidí, že jsou například naklonění dopředu, shrbení, nahnutí k jedné straně nebo že se jim při chůzi pohybuje nerovnoměrně pánev či lopatky. Podle zjištěných dysbalancí doporučí specialista vhodné cviky a jiné pohybové návyky (jak sedět u počítače, jak tlačit kočár, jaký pohyb omezit nebo naopak přidat). „V průběhu vyšetření jsem se dozvěděla, že mám hrb, předkus, čelisti vyhozené z pantů, jsem nahnutá doleva, v pase jsem zmáčknutá jako marshmallow a šmajdám. Zní to hrozně, ale ve skutečnosti si toho nikdo ani nevšimne. Ani já to nevěděla," popisuje jedna z klientek IQ pohybu. Co ji na vyšetření překvapilo nejvíc? „Doporučení koupit si lepší podprsenku," směje se. Na fotografiích se totiž ukázalo, že zapínání podprsenky je o pár milimetrů výš než samotná prsa. Ta potom táhnou hrudník dopředu a hlava tah vyrovnává nepřirozeným prohnutím krční páteře vzad. A bolest je na světě.

Zdroj:

magazín Kondice