Premium obsah

Domácí jóga: Naučte se dechové techniky s lektorkou Apolenou Tůmovou

Zdroj: Kondice.cz
Na rozdíl od zvířat máme my lidé schopnost navodit stresovou reakci pouhou myšlenkou. Můžeme ji zapnout v očekávání nějaké budoucí události – ‚co když přijdu o práci‘, ‚co se mnou bude‘… Co hůř, stejnou stresovou reakci můžeme vyvolat pouhou nešťastnou vzpomínkou, která je vepsaná ve struktuře naší šedé kůry mozkové. Často tak buď očekáváme prožitky produkující stresovou reakci, nebo si je vybavujeme z paměti. Naše tělo tak existuje v budoucnosti nebo minulosti, jenom ne tady a teď. Pojďte to s námi změnit!

V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU

Jogíni na podložkách pravidelně trénují bytí v módu tady a teď. Spojují se s dechem, vnímají své tělo a vypínají tak stresovou reakci. Proto se obvykle těší silnější imunitě, lepšímu zdraví a bdělejší mysli. Naopak, když zapneme stresovou reakci a nemůžeme ji vypnout, jsme na nejlepší cestě k nějakému selhání v těle. Když neustále mobilizujeme veškerou energii pro nějakou nouzovou situaci, pro vnitřní prostředí těla jí pak zbývá velmi málo. Našemu imunitnímu systému chybí energie pro růst a obnovu.

NÁSLEDUJTE NÁŠ PLÁN

Na následujících stranách vám nabízíme cvičení, recepty a tipy pro klidnou mysl a silnou imunitu. Ať už si z nich vyberete cokoli, pozorujte, co to s vámi dělá, zda to skutečně vede k relaxaci a zmírnění napětí nebo vás to naopak ještě více stresuje. Každý jsme jiný a ne všechna doporučení musí být vhodná právě pro vás. Plán by vás rozhodně neměl ještě víc stresovat výčitkami, že něco z něj nejste schopni dodržovat. Pamatujte, že cílem je uvolnění a doplnění sil.

PŘÍZNAKY ZVÝŠENÉ HLADINY KORTIZOLU

 • špatný spánek (neschopnost usnout, buzení se)
 • nefunkční krátkodobá paměť
 • časté zapomínání
 • nabírání váhy, zejména v oblasti pasu
 • častá nachlazení (nízká obranyschopnost organismu)
 • pálení žáhy
 • průjmy nebo zácpy vracející se bolesti hlavy a zad
 • stálá chuť na něco sladkého
 • nepravidelná menstruace
 • napětí a nervozita
 • chronická únava a apatie

KDYKOLI SE OCITNETE VE STRESU, OBRAŤTE SE KE SVÉMU DECHU. DOKÁŽE NEJEN ZKLIDNIT PŘETÍŽENOU MYSL, ALE TAKÉ SEJMOUT NAPĚTÍ Z TĚLA. NAVÍC JE I VAŠÍ KOTVOU V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU.

Pravidelné domácí lekce jsou tím, co vám pomůže najít cestu k sobě. Až příště rozložíte podložku, nejdřív se nadechněte, podržte nádech, ještě maličko se nadechněte a vydechněte pusou. Pak se zeptejte sami sebe: Jak se dnes cítím ve svém těle? Na co mám chuť? Co moje tělo potřebuje?

Už tato jednoduchá dechová technika z vás odejme část stresu. Dechové techniky (pránajáma) by měly být součástí vaší jógové praxe. V józe jde o nejdůležitější nástroj, který ovlivňuje nervovou soustavu okysličení organismu. K tomu nás dech učí vnímat přítomný okamžik.

JAK STRES OVLIVŇUJE NÁŠ DECH?

Často slýcháme věty: ‚To mi vyrazilo dech.‘ ‚Strachy jsem ani nedýchal.‘ ‚To snad nerozdýchám.‘ Pokud přijde silná stresová reakce, dech je mělký, nepravidelný, zrychlený, nebo dokonce nedýcháte. Stres ovlivňuje náš dech a funguje to i naopak: Dechem jsme schopni regulovat míru stresu. Dech je okamžitou úlevou od akutního stresu a zároveň základní podmínkou života. Proto je klíčem i k harmonizaci následků stresu v našem těle.

Dnes si pusťte video na kondice.cz: 3. Jak se doma nezbláznit, kde vám Zuzana Klingrová představí dechové techniky pro harmonizaci emocí a zklidnění mysli.

NAUČTE SE VYPÍNAT STRES

Cesta k uvolnění a zklidnění celého nervového systému vede skrze dech. Proto do své domácí praxe zkuste začlenit jednu z následujících dechových technik. Naučí vás jít do nitra a naslouchat sami sobě.

BRÁNIČNÍ DECH

Bránice je hlavní dechový sval, který pomáhá naplňovat a vyprazdňovat naše plíce. S nádechem se dostává dolů a masíruje vnitřní orgány, s výdechem tlačí na plíce a tím vytlačuje vydechovaný vzduch. Správný brániční dech pomůže odstranit z těla napětí, nervozitu a únavu, působí pozitivně proti stresu, staženému žaludku či vadnému držení těla. Lehněte si na podložku na záda, ruce si položte na břicho, abyste cítili nádech a výdech, nohy si můžete pokrčit, abyste ulevili bedrům. Proveďte 15–20 nádechů a výdechů.

UDŽDŽAJÍ DECH

Dech, který se používá v praxi jógových pozic, uvolňuje vnitřní napětí a svalovou tenzi a stimuluje metabolismus. Navíc jemně rozvibrovává 5. čakru komunikace. Díky této technice se učíme naslouchat lidem okolo nás i sami sobě. Návod, jak praktikovat udždžají dech, najdete na kondice.cz – viz doporučené video na tento den.

STŘÍDAVÝ DECH – NÁDÍ ŠÓDHANA

Dechová technika, kdy střídavě zacpáváte pravou a levou nosní dírku, velmi intenzivně harmonizuje sympatický a parasympatický nervový systém. Návod na její provedení najdete na kondice.cz ve videu s názvem 6. Jak se doma nezbláznit.

PRODÝCHEJTE SE S APOLENOU TŮMOVOU

V dnešní lekci se spolu s lektorkou jógy Apolenou Tůmovou podíváme na čtvrtý jógový stupeň, Pránájámu. Kromě několika základních ásan se budeme věnovat elementu prostoru, jak v těle, tak mysli, které jsou spojené s dechovými technikami.

Zdroj:

Kondice.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.