Velikonoční ovesné sušenky

Zdobené velikonoční sušenky připomínají vajíčko a milovat je budou především malí koledníci, protože barevné lentilky – to je prostě zábava! Krásně křupou a kvalitní třtinový cukr jim dodá lehce karamelovou chuť. Navíc jde o snadný způsob, jak i na Velikonoce zapojit do mlsání zdravou superpotravinu – bezlepkové ovesné vločky.

Potřebujete

150 g bio ovesných vloček bez lepku (vyrábí například Druid), 150 g jemně mleté mouky (pšeničná či špaldová), 200 g másla, 100 g třtinového cukru, 1 vanilkový cukr s přírodní vanilkou, na ozdobu lentilky

Postup

Ovesné vločky rozsekejte najemno. Smíchejte je s moukou, povoleným máslem, cukrem a vypracujte hladké těsto. Nechte ho zchladnout v lednici. Vyválejte placku silnou asi 4 až 5 mm a vykrajujte formičkou tvary. Vajíčka dejte na plech vyložený pečicím papírem a ozdobte barevnými lentilkami. Pečte na 180 °C do zezlátnutí asi 13 minut.

Salát ze zelené čočky

Luštěniny jsou neodmyslitelnou součástí velikonočního jídelníčku. Když je zakomponujete do salátu, máte výživné jarní jídlo plné bílkovin. V salátech perfektně vynikne francouzská zelená čočka, která má jemnou chuť a pevnou strukturu, pokud ji ale nemáte, můžete klidně sáhnout po červené nebo černé čočce.

Potřebujete (na menší mísu salátu)

250 g francouzské zelené čočky (Druid), 2 jarní mrkve, 2 rajčata, 1 červenou cibuli, 4 kyselé okurky, 2 stonky řapíkatého celeru, 50 ml olivového oleje, šťávu z jednoho citrónu, vinný ocet dle chuti, sůl a pepř, 1 lžíci majonézy, hrst nasekaných zelených bylinek, 3 vejce uvařená natvrdo

Postup

Čočku si předem alespoň na 2 hodiny namočte. Pak ji uvařte podle návodu doměkka, musí však zůstat stále pevná. Mrkve nakrájejte na drobnější kousky, rajčata na kostičky, kyselé okurky na plátky. Na dresink v misce metličkou smíchejte olivový olej, citrónovou šťávu, ocet, sůl, pepř a lžíci rostlinné majonézy. Čočku promíchejte se zeleninou, okurkou a vmíchejte dresink. Salát dejte do mísy s víčkem a nechte odležet ideálně hodinu v lednici. Při servírování každou porci ozdobte kousky vařeného vejce. Vejce můžete také nakrájet na kostičky a vmíchat do salátu.

Zelená polévka z jarních bylinek

Pro svátky jara byla odjakživa příznačná touha po čerstvé zeleni jako symbolu probuzené přírody. Právě na Velikonoce se podle staré lidové tradice vařívala obyčejně poprvé zelená polévka z jarních bylinek. V Podkrkonoší hlavně z libečku, jinde z popence, řebříčku, fialkového a jahodového listí.

Potřebujete

hrst špenátu nebo mladých kopřiv hrst šťovíku hrst polníčku nebo salátových listů hrst jahodového a fialkového listí lžíci zelené petrželky, pažitky nebo bazalky 1 litr silného zeleninového vývaru 50 g másla 2 žloutky lžíci mouky trochu soli

Postup

Nasbírané nebo koupené bylinky nejdříve operte ve studené vodě, osušte a najemno nasekejte. Z mouky a másla připravte v hrnci řídkou světlou jíšku, přidejte k ní bylinky a trochu osmažte. Vše zalijte zeleninovým vývarem, polévku dostatečně osolte (podle chuti i opepřete) a povařte asi 15 minut. Nakonec zašlehejte žloutky.

Tradiční nádivka

Snad žádná jiná tradiční velikonoční specialita nemá tolik variant jako nádivka neboli hlavička. Aby byla krásně vláčná a nadýchaná, používají hospodyňky k její přípravě ušlehaný sníh z bílků. Tohle je ale jednodušší varianta bez sněhu, kdy místo něj použijete kypřicí prášek.

Potřebujete

8 starších rohlíků nebo housek

200 ml mléka 1/2 kg uzeného vařeného masa (bůček nebo krkovice) 8 vajec špenát nebo kopřivy, pažitku

30 g másla 1 čajovou lžičku prášku do pečiva sůl

Postup

Směs z vajec a mléka přelijte na pečivo a nechte ho pěkně nasát. Vzniklá hmota by neměla být řídká, ale ani hustá. Bůček povařte, nechte vychladnout a pak ho nakrájejte na kostky.

V pánvi rozpalte máslo a bůček na něm opečte. Znovu nechte vychladnout a pak přidejte k rohlíkům a vajíčkům. Promíchejte, přisypte kopřivy, špenát a pažitku. Ochutnejte, případně dosolte, a vmíchejte prášek do pečiva. V plechu nebo větším pekáčku rozpusťte máslo, rozetřete ho po dně i po stěnách a pak rozprostřete nádivku. Troubu předehřejte na 200 °C a pečte nádivku dozlatova.

Zdroje:

Ing. Kamila Metzová, lektorka zdravého vaření a životního stylu https://www.kucharkaprodceru.cz/zelena-polevka/ https://velikonoce.vira.cz/recepty/nadivka-svitek-a-polevka-z-jarnich-bylin

https://www.apetitonline.cz/recept/velikonocni-nadivka-podle-marty