Jídlo a teenageři: Jaká je role rodičů?

Instagram je špatným rádcem

I proto je těžké najít s k našim dětem cestu s něčím tak "banálním" jako je jídlo. Před lety mě překvapila informace, že spolužačky mé dcery poprvé probíraly téma váhy, nadváhy, celulitidy a špeků, když jim bylo dvanáct. A to jsme prosím doma tato témata nikdy nijak zvlášť nediskutovaly.

Zdroj: Youtube

I já jsem měla několik náctiletých klientek, které byly velmi krásné, štíhlé, a přesto se mi zdály nespokojené. Jak je to možné? Nechci říkat, že za vše mohou sociální sítě, ale dost tomu napomáhají. Jsou totiž plné dokonalých slečen s krásným make-upem a skvělou postavou včetně pekáče buchet. Bylo těžké jim vysvětlovat, že takto v běžném životě možná nevypadají, že na podobné focení se dlouho připravují a že nikdy nevíme, co se za snímkem dokonalosti skutečně skrývá. Jinými slovy, zda je daná slečna opravdu šťastná.

Bohužel nejen tyto fotky, ale i konkrétní návody a jídelníčky dávají ostatním dívkám pocit, že by měly vypadat právě takto a také že to není tak složité. Stačí jen jíst podle daného jídelníčku nebo jíst méně a hlavně cvičit. A tak se v naší společnosti stále více mluví u dospívající mládeže o onemocněních jako je mentální anorexie a bulimie.

A pozor toto téma se dnes již netýká pouze dívek. I kluci chtějí být štíhlí a svalnatí.

Ty správné potraviny v potřebném množství

I zde stejně jako u mladších dětí platí mít ty správné potraviny na správném místě. A jestliže váš potomek sportuje, tak i v potřebném množství. Do dneška si vybavuji větu své kamarádky, když mi říkala, že pro své dva syny adolescenty běžně kupuje plato jogurtů. Sice nekupuji plato, ale zato je kupuji spolu s tvarohem na kila. Výhodou je, že starší „už vědí“.

Správný jídelníček ovlivňuje výkon

Jestliže je vaše dítě chápavé, zcela jistě ve věku kolem patnácti let (možná i dříve) zjistí souvislost mezi jídlem a sportovním výkonem. Zkrátka když jídelníček obsahuje dostatek kvalitních převážně komplexních sacharidů, bílkovin a tuků, může jít forma i vlivem jídla nahoru. Správně poskládaný jídelníček je důležitý nejen pro sportovní výkony, ale také pro zdravý růst a vývoj adolescenta. Bohužel je potřeba říct, že ne všechny sportovní oddíly jsou svým svěřencům schopni s jídelníčkem poradit. Citlivé mohou být disciplíny, kdy velkou roli ve výkonu hraje hmotnost sportovce. Pro mě jako pro matku bylo vždy důležité, aby moje děti byly schopné se v záplavě informací o výživě orientovat tak, aby si mohly jídlo správně sestavit a připravit sami.

Pár tipů ode mě

Nechte je nakupovat – on-line

V naší rodině máme edukaci o tom, co jsou to jednoduché a složité sacharidy, kvalitní bílkoviny, tuky, jaké zastoupení by v jídelníčku měli mít a také jak si správně poskládat talíř, už za sebou. Takže dnes už nemusím vysvětlovat, co je zdravé, co méně a co nezdravé. Před závody, soustředěními nebo když vím, že nebudu pár dní doma se mi osvědčilo nechat děti nakoupit samotné. Ideální jsou na to on-line obchody. Šetří to čas, máte o nákupu přehled a děti mají pocit vlastní odpovědnosti.

Nechte je vařit

Jestliže jste dosud vaše potomky z kuchyně spíš vyháněli, udělejte opak. Přizvěte je k vaření a naučte je základní postupy. Cílem je nechat je vařit samotné. Nemusí to být moc často, stačí občas. I oni totiž mají v zásobě spoustu receptů od jimi sledovaných youtuberů nebo blogerů a nemusí být vždy špatné. Osobně jsem tak ochutnala synův krtkův dort, proteinové muffiny, zdravé palačinky a kuřecí stripsy. Sice za cenu „zasviněné“ kuchyně, ale to nevadí. Vyzbrojte se trpělivostí, spolkněte rady a poučky a nechte je vařit a samozřejmě: nezapomeňte pochválit.

Večeřte společně

Řekla bych, že společné večeře jsou u starších dětí ještě důležitější než u těch mladších. Ti starší jsou totiž nemluvnější a méně sdílní. U společné večeře přece jen utrousí sem tam nějaké slůvko a vy máte možnost zjistit, jak se celý den měly a vůbec, co je u nich nového. A pak ještě jedna věc, která za energii na přípravu společné večeře určitě stojí… Máte jistotu jednoho kvalitního denního jídla a také máte přehled, kolik toho vaše dítě sní, byť jen v jednom jídle. Pokud málo může to být i tím, že se předtím najedlo blbostí anebo se také může bát nadbytku kalorií, čehož bychom si měli všímat zvláště u dívek, které své váze a vzhledu často přisuzují nadměrnou důležitost.

Zdroje:
www.dejzmenu.cz
www.nutricniinstitut.cz
www.vimcojim.cz
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10036686/