Nevíte, kam zmizelo železité víno, které jsme kdysi popíjeli při chudokrevnosti?
Když jsem byl malý, železité víno skutečně bylo všudypřítomným lékem na anémii, dostupným za pár korun v každých potravinách. Jako dítě jsem ho také musel pravidelně pít. Jeho zmiznutí z trhu je pro mě dodnes záhadou, protože bývalo domácím lékem na celou řadu neduhů. Vzpomínám si, jak si jej oblíbila má babička. S postupem času a rozvojem moderní medicíny se však jeho popularita snížila. Dnes je téměř nemožné najít jej v běžných obchodech, ale možná právě čeká na svůj velký comeback.
Kde se ve vás vzal pozitivní vztah k medicinálním likérům a vínům?
Jako malý chlapec jsem trávil všechny své letní prázdniny na venkově u babičky s dědou, kde jsem se učil sbírat třešně, dělat domácí víno a naslouchat příběhům našich předků u světla svíčky. Tyto chvíle mi přinesly nejen radost z jednoduchých věcí, ale také moudrost, která se přenáší z generace na generaci a inspirovaly k chystané knize. Lidé mohou opět objevit sílu přírody skrze vlastní výrobu medicinálního alkoholu.
Mohou být různé bylinkové likéry a vína opravdu lékem?
Existuje celá řada bylinných vín a likérů, které mají skutečně léčivé účinky. Například Becherovka a Jägermeister jsou známé svými pozitivními účinky na trávicí systém. Tyto nápoje mají dlouhou tradici a jsou stále populární pro své zdravotní přínosy. Medicinální vína a likéry nejsou jen pro staromódní babičky a dědečky. Jsou moderní, aktuální a přizpůsobené potřebám naší doby. Představují zdravou alternativu k syntetickým lékům a nudným zdravotním doplňkům.
To samozřejmě velmi rádo uslyší mnoho lidí. Důležité je asi ale v tomto případě zdůraznit správné množství…
Bylinné likéry a vína by se měly samozřejmě konzumovat s mírou. I když mají léčivé vlastnosti, je důležité nezapomínat, že obsahují alkohol. Odborníci vesměs doporučují malé množství po jídle pro podporu trávení nebo jako součást rituálu uvolnění. Co se týče například dětí, je třeba být u bylinných likérů a vín obzvláště opatrný. Právě kvůli obsahu alkoholu pro dětský organismus vhodné nejsou. Existují však nealkoholické alternativy, které mohou poskytnout podobné zdravotní přínosy bez rizik spojených s alkoholem
Tip MUDr. Rodiona Schwarze na výrobu dětského léčivého „likéru“
„Tento koktejl je ideální pro děti, které potřebují trochu povzbudit imunitní systém a zároveň si užít chutný nápoj. Po konzumaci se vaše ratolesti budou cítit jako malí superhrdinové, kteří jsou připraveni zachraňovat svět (nebo aspoň uklidit svůj pokoj)!“
Budeme potřebovat:
250 ml jablečného džusu
125 ml mrkvového džusu
5 g sušených květů heřmánku pravého
5 g medu
Všechny ingredience smícháme a necháme macerovat po dobu 24 hodin. Poté směs přecedíme přes jemné sítko a koktejl si vychutnáváme s chutí!
Zdroj: časopis Květy, MUDr. Rodion Schwarz