Dýchací cesty jsou často ohroženy infekcemi způsobenými různými mikroorganismy. Mezi nebezpečné patogeny patří plicní chlamydie a mykoplazmata, které jsou považovány za příčiny různých respiračních onemocnění.Jejich menší velikost a schopnost uniknout imunitnímu systému z nich činí složitější mikroorganismy.

Zdroj: Youtube

"Plicní chlamydie a mykoplazmata představují závažný problém v oblasti infekcí. Rychlá a přesná diagnóza je klíčem ke zkrácení doby do úspěšné léčby. Při podezření na tyto infekce je vhodné konzultovat svůj stav s pneumologem. Při zjištění těchto onemocnění se standardně nasazuje antibiotická léčba, která by měla být dodržována podle pokynů lékaře. V případě nedodržování léčby nebo bez antibiotik se může doba léčby prodloužit," vysvětluje doktorka Anna Frogáčová pro web Zdravie.

Příznaky plicní chlamydie

Je to už několikátý týden, co neustále pokašláváte a trpíte bolestmi v krku? Kašel se vás drží zuby nehty, nebo se po zjevném uzdravení zase rychle objeví? V tom případě může jít o infekci způsobenou plicními chlamydiemi.

Onemocnění se projevuje zánětem hrtanu, průdušnice nebo zápalem plic s horečkou a kašlem, který je obvykle suchý, neproduktivní bez vykašlávání. Inkubační doba chlamydiové infekce je 10-14 dní. Infekce také často probíhá bez klinických příznaků. Pacient se cítí slabý, může být přítomna malátnost, bolest na hrudi a dušnost.

Plicní chlamydie patří do skupiny bakterií, které se mohou vyvíjet uvnitř buňky hostitele. Správná diagnostika těchto infekcí může být náročná, protože příznaky se často podobají jiným respiračním onemocněním.

Příznaky mykoplazmové infekce

Mykoplazmata mohou způsobovat onemocnění lidí, zvířat i rostlin. U dětí a mladých lidí jsou nejčastější příčinou zápalů plic. Mykoplazmata bývají spojena s několika chronickými nemocemi, včetně únavového syndromu, fibromyalgického syndromua revmatoidní artritidy.

Nejčastějšími příznaky asociovanými s mykoplazmovými infekcemi bývají horečky včetně nočního pocení, chronická únava, kožní zarudnutí, zvýšená kožní citlivost, bolesti kloubů a svalů, otoky se sníženou pohyblivostí kloubů, bolesti a arytmie, žaludeční křeče a další příznaky.

Mykoplazmová infekce má inkubační dobu 21 dní. Velká část infekcí probíhá bez příznaků. Onemocnění se obvykle projevuje bronchitidou nebo faryngitidou adráždivým kašlem, který má záchvatovitý charakter. Může být přítomna bolest v krku, zvětšené krční lymfatické uzliny a nosní sekrece.

Mykoplazmata jsou mikroorganismy bez buněčné stěny, které jsou rezistentní vůči některým antibiotikům. Způsobují mykoplazmové infekce, které mohou vést k zápalu plic, bronchitidě a dalším respiračním problémům. Přenášejí se vzduchem nebo přímým kontaktem s nakaženou osobou.

Základem léčby jsou sice antibiotika u některých lidí se ale může projevit rezistence.

Článek převzat z webu Zdravie.sk a redakčně upraven