Se změnou ročního období máme tendence řadu věcí přeorganizovat, vrháme se na jarní úklid i velikonoční výzdobu. Upřímně, uklízí jen někdo z nás, řadu lidí to nechává klidnými, což je v pořádku. Co bychom ale neměli zanedbat, je naše zdraví.

A jaro vhodné období k tomu, abychom přemýšleli o úpravě jídelníčku. Naše tělo má zabudované detoxikační orgány – zejména játra. Ale jak se často stává, naše nepříliš dobré stravovací návyky nám dávají zabrat.

Zdroj: Youtube

Na jaře vsaďte na zelené smoothie

Můžete začít tím, že si ráno budete dávat zelené smoothie. Je to skvělý způsob, jak získat jídlo bohaté na živiny, protože obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu i antioxidanty.

Ale pozor, není smoothie jako smoothie. Může se snadno stát, že obsah cukru se vyšplhá až na 50 gramů v jediném nápoji. Tento cukr může pocházet z celých potravin, jako je ovoce, nebo dokonce z přidaných cukrů. V důsledku toho dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což většině z nás způsobí, že se celkově necítíme nejlépe. Proto je dobré si dát pozor, co smoothie obsahuje.

Proto jsme vybrali to, které je opravdu zdravé, má minimum cukru, a naopak obsahuje položky, které jsou silnými antioxidanty, abyste zahnali jarní únavu a nakopli metabolismus směrem k očistě.

Zde je detoxikační verze mého každodenního smoothie, která dodá vašemu organismu zdravou vzpruhu.

Detoxikační nápoj

Koriandr obsahuje fytonutrienty, flavonoidy a aktivní fenolové sloučeniny. Pomáhá tělu zbavit se těžkých kovů tím, že se na ně váže a odvádí je ven. Konzumace stravy bohaté na koriandr může mít také velké protizánětlivé a trávicí účinky.

Zelený čaj má vysoký obsah flavonoidů (antioxidantů) a je nejlepším zdrojem katechinů. Katechiny jsou skupinou antioxidantů, které bojují proti nemocem tím, že zastavují poškození buněk. Jsou dokonce účinnější než vitaminy C a E. Díky těmto a dalším účinným sloučeninám zelený čaj zřejmě snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny, léčí chronická zánětlivá onemocnění a pomáhá předcházet úbytku kostní hmoty a srdečním chorobám.

Okurkám se nevěnuje tolik pozornosti, kolik by mělo - jsou skvělým zdrojem vitaminu C, K, beta-karotenu a molybdenu. Jsou plné fytonutrientů, které mají antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné účinky.

Ananas je jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C. Je také vynikajícím zdrojem bromelainu, enzymu, který pomáhá při trávení. Ananas je také vynikajícím zdrojem manganu a několika vitaminů skupiny B.

Zázvor je již dlouho známý tím, že pomáhá při zažívacích potížích, ale v poslední době studie ukázaly, že má také mnoho protizánětlivých a antioxidačních vlastností.  Zázvor obsahuje gingerol, který může pomoci zmírnit příznaky artritidy. Pomáhá také s krevním oběhem a výrazně povzbuzuje metabolismus.

Citronová šťáva je přírodní diuretikum s čisticími a detoxikačními účinky . Má vysoký obsah vitaminu C, kyseliny citronové, hořčíku a vápníku, které posilují imunitní systém. Začátek dne s citronovou šťávou pomůže zlepšit trávení. Spolupracuje s játry, čímž čistí organismus, vyrovnává hladinu pH a čistí pleť.

Med obsahuje fytonutrienty s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi, které mohou posílit imunitní systém organismu a pomoci v boji proti nemocem. Obsahuje také stopové minerály, enzymy a antioxidanty.  Syrový med je zdrojem enzymu amylázy, který pomáhá tělu trávit sacharidy. Další výhodou medu, zejména místního, je, že může pomoci imunitnímu systému v boji proti jarním alergiím.

Jarní detoxikační smoothie- recept

Složení:

  • 1 šálek zeleného čaje vychlazený
  • 1 šálek volně baleného koriandru
  • 1 šálek okurky
  • 1 šálek ananasu
  • šťáva z 1 citronu
  • med dle chuti
  • 1 lžíce čerstvého zázvoru nastrouhaného

Pokyny

Ingredience vložte do mixéru spolu s trochou ledu. Rozmixujte do hladka a nalijte do sklenice.

Zdroj: Studie1, Studie2, Studie3, Studie4, Studie5, Studie6