Hmyz je tradiční součástí jídelníčku zejména obyvatel asijských zemí. V poslední době si ale našel cestu i k českým konzumentům a zdá se, že nám chutná. „Naše zkušenost s nabízením produktů z jedlého hmyzu českým zákazníkům je velmi povzbudivá. Zpočátku k tomuto druhu potravy mnozí přistupovali s nedůvěrou, ale díky intenzivní osvětě a zacílení na klíčové přínosy našich produktů jsme zaznamenali pozitivní změny. Postupně se zájem a oblíbenost zvyšují, což nám dává jasný signál, že Češi si na nové chutě začínají zvykat,“ říká Tomáš Andrlík, jeden ze zakladatelů společnosti Grig, která v Česku patří mezi průkopníky v produkci jedlého hmyzu.
Je libo cvrčka?
Hmyz je totiž plnohodnotným zdrojem bílkovin. Obsahuje jich až 70 procent, a to v komplexním aminokyselinovém spektru. K tomu se může pyšnit i bohatým zastoupením vitaminů skupiny B, zdravými tuky, minerály, železem, zinkem a vápníkem. Všechny tyto prvky přispívají k našemu celkovému zdraví. Jak se ale srovnat s tím, že jíme hmyz, který byl pro Evropany jako potrava dlouho tabu?
Rozhoduje ekologie i chuť
„Naši zákazníci oceňují zejména výživové hodnoty a přínos pro ochranu životního prostředí. Produkce hmyzu, který pro naše výrobky potřebujeme, vyžaduje ve srovnání s tradičním chovem hospodářských zvířat méně vody, půdy a výrazně méně emisí skleníkových plynů. Navíc jejich chov zabere nesrovnatelně méně plochy, než je tomu například u skotu,“ vysvětluje Andrlík, přičemž za klíčovou považuje chuť výrobků.
„Lidé jsou mnohdy překvapeni, jak dobře naše produkty chutnají. Většinou jim chutí připomínají oříšky. Je pravda, že jejich častou motivací, proč hmyzí produkty konzumují, je právě minimalizace dopadu na životní prostředí. Mezi nejoblíbenější produkty patří ty, které se dají nejlépe zapracovat do jejich stávajícího jídelníčku. Například proteinové tyčinky z cvrčků, sušení cvrčci a červíci do salátů nebo jako křupavý topping na pokrmy,“ dodává Andrlík.
Pokud jste na vážkách a zajímá vás například i to, jak probíhá usmrcení hmyzu před jeho zpracováním, výrobce upozorňuje, že je tento proces zcela humánní. „Hmyz se nejdříve zchladí tak, že živočich přirozeně přejde do stavu hibernace, načež je zmražen,“ vysvětluje Andrlík.
Zdroje:
časopis Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32017110/